Korfball to jedyna na świecie koedukacyjna gra zespołowa, w której zawodnicy obojga płci grają w jednej drużynie (nie rozgrywa się meczów z udziałem zawodników tylko jednej płci). Wiele elementów gry w korfball podobnych jest do koszykówki, piłki ręcznej i popularnego w niektórych krajach netballu. Zespół składa się z ośmiu osób: czterech mężczyzn i czterech kobiet, z czego dwie pary z danej drużyny rozpoczynają grę w strefie obrony, a dwie pary w strefie ataku. Jest to bardzo ważna zasada: bez odpowiedniego ustawienia zawodników na boisku nie da się bowiem poprawnie rozpocząć gry. Punkty zdobywa się wrzucając piłkę (o wymiarach piłki nożnej) do kosza umocowanego na 3,5 metrowym słupie. Co dwa punkty, niezależnie która drużyna je zdobędzie, następuje zmiana podczas, której zawodnicy zamieniają się strefami (połowami boiska) i z obrońców stają się atakującymi, a atakujący stają się obrońcami.  Gra jest bezkontaktowa. Nie dozwolone jest przepychanie, a nawet wyrywanie piłki z rąk przeciwnika. Nie wolno także przemieszczać się z piłką, ani kozłować. Ruch i ciągłe próby uwolnienia się od przeciwnika to element który zdominował grę dzięki czemu gra jest dosyć szybka. Korfball to gra wyjątkowo zespołowa. Do kosza mogą rzucać zawodnicy strefy ataku z całej połowy boiska w której się znajdują oraz gdy nie są (w momencie oddawania rzutu) w pozycji bronionej. Aby punkt zdobyty po rzucie nie został zaliczony na podstawie pozycji bronionej, obrońca musi stać z wyciągniętą ręką w kierunku rzucającego oraz musi znajdować się pomiędzy koszem a rzucającym, stojąc twarzą do atakującego. Musi być przy tym aktywny, tzn. musi próbować zablokować rzut (jednocześnie nie może wybijać piłki z rąk, może tylko "zbijać" piłkę w locie tj. gdy ta opuści ręce rzucającego).

Aikido, czerpiąc między innymi z powyższych sztuk walki, opiera się na zasadzie unikania starcia. W aikido należy minąć siłę i impet przeciwnika, wykorzystując je przeciwko niemu, wytrącając go z równowagi. Aikido jest uważane za niezwykle trudną sztukę walki, gdyż wymaga zgrania dwóch ciał będących w ruchu. Jeśli poruszymy się za wcześnie, to przeciwnik będzie mógł zmienić kierunek ataku - przecież nie atakuje na oślep! Jeśli poruszymy się zbyt późno, nie zdołamy uniknąć ataku - efekt jest oczywisty. Chyba wszyscy z nas mają chęć by coś umieć i osiągnąć, ale tylko nieliczni popierają tą chęć wolą działania. Ile osób mówi: chciałbym umieć to czy tamto i coś robi, by to osiągnąć? Niewiele. Poprzestają na chęci, zamiast wyznaczyć sobie cel i dążyć do niego, wolą siedzieć przed telewizorem z piwem w ręku. Wiele osób buduje swoje życie w pewnych ramach, których nie chcą opuścić. Praca zakupy i dom, w którym często telewizja zabiera kilka godzin. Jest też grupa ludzi, którzy pomimo stresującej pracy potrafią jechać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów, by się poruszać. Co ich do tego skłania? Część z nich wie, a część szybko odkrywa, że wysiłek fizyczny doskonale relaksuje i odpręża.

Na terenie uczelni zorganizowane będą akcję informacyjną nt FAS (Alkoholowego Zespołu Płodowego) – uwrażliwiając wszystkie kobiety na temat skutków sięgania po alkohol w trakcie ciąży.

CELE PROGRAMU

  1. Zmniejszenie rozpowszechniania palenia tytoniu
  2. Zmniejszenie i zmiana struktury spożycia alkoholu oraz zmniejszenia szkód zdrowotnych spowodowanych alkoholem (problem FAS – Alkoholowego Zespołu Płodowego)
  3. Ograniczanie używania substancji psychoaktywnych w tym: dopalaczy, narkotyków i związanych z tym szkód zdrowotnych 
  4. Zwiększenie aktywności fizycznej wśród społeczności akademickiej
  5. Promocja pozytywnych zachowań w sporcie w ramach idei fair play oraz kształtowanie postaw poszanowania praw człowieka.

METODY I TECHNIKI PRACY

  • Program realizowany będzie przez stosowanie następujących metod i technik pracy:
  • Zajęcia Sportowo – Rekreacyjne
  • Nowe formy aktywności fizycznej ( aikido, korfball)
  • Warsztaty psychoprofilaktyczne
  • Akcja informacyjna uświadamiająca problem spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży - już niewielka jego ilość może spowodować wystąpienie Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS).