Akademia Nauk Stosowanych w Łomży - strona głównaBiuletyn Informacji Publicznej - strona główna

>> Strona główna > Wybory > Regulamin wyborczy PWSIiP > Archiwum


REGULAMIN WYBORCZY DO UCZELNIANYCH ORGANÓW KOLEGIALNYCH I JEDNOOSOBOWYCH PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W ŁOMŻY - OBOWIĄZUJĄCY

I.    POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1
Wybory w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, zwanej dalej Uczelnią odbywają się zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym, Statutem Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz niniejszym regulaminem.

§ 2
Niniejszy Regulamin ustala tryb oraz szczegółową organizację wyborów w Uczelni do organów jednoosobowych i kolegialnych.

§ 3
1.    Organy uczelni  są wyłaniane w trybie wyborów.
2.    Ordynacja wyborcza (tryb wyborczy) dotyczy  wyboru:
1)    członków Uczelnianego Kolegium Elektorów, Wydziałowych Kolegiów Elektorów,
2)    Rektora, Prorektorów, Dziekanów, Prodziekanów,
3)    członków Senatu, członków Rad Wydziałów
3.    Wybory organów kolegialnych i jednoosobowych w Uczelni przeprowadza Komisja Wyborcza Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży powołana Uchwałą Senatu PWSIiP w Łomży.

§ 4
Tryb przeprowadzania wyborów wśród Studentów określa  Regulamin Samorządu Studenckiego PWSIiP
w Łomży.

§ 5
1.    Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim pracownikom zatrudnionym w Uczelni oraz studentom.
2.    Czynne prawo wyborcze w wyborach na Rektora Uczelni oraz Prorektorów przysługuje członkom Kolegium Elektorów.
2a. Czynne prawo wyborcze w wyborach na Dziekanów i Prodziekanów przysługuje członkom Wydziałowych Kolegiów Elektorów z zastrzeżeniem, iż pierwsze wybory w Uczelni na Dziekanów
i Prodziekanów przeprowadza Uczelniane Kolegium Elektorów.
3.    Bierne prawo wyborcze przysługuje, z zastrzeżeniem ust.4 i ust.6 niniejszego paragrafu:
a)    nauczycielom akademickim, zatrudnionym w uczelni jako podstawowym miejscu pracy, którzy nie ukończyli sześćdziesiątego siódmego roku życia, a w przypadku osób posiadających tytuł profesora – siedemdziesiątego roku życia;
b)    pracownikom uczelni, którzy nie są nauczycielami akademickimi, zatrudnionym w uczelni w pełnym wymiarze czasu pracy;
c)    studentom.
4.    Bierne prawo wyborcze w wyborach na Rektora, Dziekana uczelni przysługuje każdemu nauczycielowi akademickiemu, posiadającemu co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego.
5.    Bierne prawo wyborcze w wyborach na Prorektora, Prodziekana uczelni, przysługuje nauczycielowi akademickiemu, posiadającemu co najmniej stopień naukowy doktora i spełniającemu przesłanki określone w ust.3 lit. a) niniejszego paragrafu. 
6.    Zgodnie z art. 71 ust.1 pkt. 3a Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym wymóg zatrudnienia nie  dotyczy  kandydatów na Rektora.
7.    Warunkiem pełnienia funkcji Rektora, Dziekana jest zatrudnienie w Uczelni jako podstawowym miejscu  pracy.

§ 6
1.    Szczegółowy terminarz czynności wyborczych uchwala Komisja Wyborcza i podaje go do publicznej wiadomości poprzez publikację na stronie WWW Uczelni oraz na uczelnianej tablicy ogłoszeń.
2.    Harmonogram wyborów jest podawany do publicznej wiadomości najpóźniej na 7 dni przed terminem pierwszego zebrania wyborczego.
3.    Listy kandydatów ogłaszane są na zebraniach oraz na stronie WWW Uczelni w zakładce      Wybory oraz na tablicy ogłoszeń.

§ 7
1.    Komisja Wyborcza podejmuje bieżące czynności dotyczące organizacji  i przebiegu wyborów.
2.    Informacje o podjętych czynnościach Komisja Wyborcza podaje do publicznej wiadomości  najpóźniej dnia następnego  poprzez ogłoszenie ich treści wraz z podpisem Przewodniczącego Komisji Wyborczej w sposób przyjęty na Uczelni, to znaczy na tablicy ogłoszeń oraz na stronie WWW Uczelni w zakładce Wybory.
3.    Po zakończeniu każdych wyborów Komisja Wyborcza niezwłocznie sporządza protokół, który
      podpisują wszyscy obecni członkowie Komisji Wyborczej. Wyniki wyborów podawane są do
      publicznej widomości w formie przyjętej na Uczelni.
4.    Dokumentację wyborczą przechowuje Komisja Wyborcza do czasu przeprowadzenia  wszystkich wyborów przewidzianych w terminarzu wyborczym.
5.    W ciągu dwóch tygodni po przeprowadzeniu wszystkich wyborów przewidzianych
w terminarzu wyborczym Komisja Wyborcza przekazuje zgromadzoną dokumentację do archiwum uczelnianego w formie jednego zbioru dokumentów.

§ 8
1.    Wybory podlegają unieważnieniu, jeżeli przy ich przeprowadzeniu dopuszczono się takiego naruszenia postanowień Regulaminu Wyborów oraz Statutu Uczelni, które mogło mieć wpływ na wyniki wyborów. Z chwilą unieważnienia tracą ważność głosy uzyskane w wyniku tych wyborów. 
2.    O ważności i nieważności wyborów stwierdza Komisja Wyborcza.

II. ZGŁASZANIE KANDYDATÓW

§ 9
1.    Uczelniana Komisja Wyborcza ustala listę wyborczą pracowników posiadających czynne prawo wyborcze i listę pracowników posiadających bierne prawo wyborcze.
2.   Każda lista wyborcza zawiera:
a)    pieczęć Uczelni,
b)    tytuły, nazwiska i imiona kandydatów w kolejności alfabetycznej,
c)    parafę przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej na każdej stronie.

§ 10
1.    Prawo zgłaszania kandydatów do organów kolegialnych uczelni ma każda osoba, której przysługuje czynne prawo wyborcze w terminie określonym przez Komisję Wyborczą w harmonogramie wyborczym. Kandydatury zgłoszone po terminie uważa się za niezgłoszone. 
2.    Kandydatami do organów Uczelni mogą być osoby, którym przysługuje bierne prawo wyborcze.
3.    Liczba kandydatów jest nieograniczona.
4.    Kandydatów na Rektor zgłaszają  na piśmie członkowie Kolegium Elektorów do Komisji Wyborczej, w terminie ustalonym przez Komisję Wyborczą w harmonogramie wyborczym. Kandydatury zgłoszone po tym terminie uważa się za niezłożone.
5.    Kandydatów na Dziekanów w przypadku organizacji pierwszych wyborów Dziekanów na Uczelni zgłaszają  do Komisji Wyborczej na piśmie członkowie Uczelnianego Kolegium Elektorów (§ 5 ust. 2a Regulaminu), a w przypadku kolejnych wyborów członkowie Wydziałowych Kolegiów Elektorów, w terminie ustalonym przez Komisję Wyborczą w harmonogramie wyborczym. Kandydatury zgłoszone po tym terminie uważa się za niezłożone.

§ 11
1. Zgłoszenie kandydatury na Rektora, Dziekana  uczelni wymaga:
1)    pisemnej zgody osoby kandydującej na stanowisko Rektora,
2)    oryginału lub poświadczonej kserokopii dokumentów potwierdzających spełnienie wymogu
określonego w par.5 ust.4; w przypadku złożenia kserokopii Komisja Wyborcza ma prawo do  wglądu  w oryginał dokumentu,
3)    jeśli kandydat urodził się przed dniem 1 sierpnia 1972 r. – wymagane jest pisemne oświadczenie, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu, osoby kandydującej na stanowisko Rektora, że zgodnie z art. 4 pkt. 18, art. 7 ust. 1, 2 i 3a ustawy  z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (tekst jednolity: Dz. U. 2007r. Nr 63  poz. 425 z późn. zm.) złożyła do ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego:
a)    oświadczenie lustracyjne;
b)    informację o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego.

2.    Zgoda kandydata na Rektora, Dziekana o której mowa w ust.1 pkt. 1) obejmuje wszystkie tury głosownia, chyba, że kandydat cofnie swoją zgodę na kandydowanie przed kolejną turą.

§ 12
1.    Kandydatów na Prorektorów, Prodziekanów zgłasza Komisji Wyborczej na piśmie odpowiednio Rektor-elekt lub Dziekan-elekt.
2.    Osoby kandydujące na Prorektorów, Prodziekanów muszą wyrazić pisemną zgodę na kandydowanie oraz w ciągu trzech dni  roboczych od zgłoszenia ich kandydatur przez Rektora-elekta lub Dziekana-elekta zobligowani są złożyć do Komisji Wyborczej oświadczenie, o którym mowa w par.11 ust.1 pkt.3) -  załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu. Komisja Wyborcza w tym samym czasie sprawdza czy każdy z kandydatów na Prorektorów, Prodziekanów spełnia wymogi określone w par.5 ust.5. 
3.    O wyrażeniu zgody przez kandydata na Prorektora lub Prodziekana  do spraw Dydaktyki i Spraw Studenckich Przewodniczący Komisji Wyborczej niezwłocznie zawiadamia przedstawicieli studentów we właściwym Kolegium Elektorów.
4.    Osoba kandydująca na Prorektora do spraw Dydaktyki i Spraw Studenckich musi uzyskać zgodę większości przedstawicieli studentów w Kolegium Elektorów na następujących
      zasadach:
      1) nie zajęcie stanowiska w terminie 3 dni roboczych od zawiadomienia, o którym mowa 
           w ust.3  niniejszego paragrafu uważa się za wyrażenie zgody;
      2) w przypadku, gdy przedstawiciele studentów we właściwym Kolegium Elektorów zechcą zająć  stanowisko wobec osoby kandydującej na  Prorektora lub Prodziekana do spraw Dydaktyki i Spraw   Studenckich, muszą przedstawić to stanowisko na piśmie Przewodniczącemu Komisji Wyborczej
w terminie określonym w ust.4 ppkt 1).

§ 13
1.    Zebrania wyborcze mają charakter otwarty – mogą w nich brać udział wszyscy przedstawiciele
społeczności akademickiej uczelni.
2.    Osoba zgłaszająca kandydata ma prawo na zebraniu wyborczym scharakteryzować osobę  zgłaszaną.
W przypadku, gdy osoba zgłaszająca nie korzysta z przewidzianej możliwości, kandydat może dokonać prezentacji osobiście. Czas prezentacji nie może być dłuższy niż 15  minut.
3.    Na zebraniach wyborczych prawo zadawania pytań kandydatom na Rektora, Prorektorów, Dziekanów, Prodziekanów  mają członkowie właściwego Kolegium Elektorów oraz obecni na zebraniu studenci
i pracownicy Uczelni.   Pytania mogą dotyczyć pracy zawodowej danego kandydata oraz jego koncepcji działalności i rozwoju Uczelni.

§ 14
1.    Listę kandydatów na Rektora, Dziekanów sporządza Komisja Wyborcza bezpośrednio po upływie terminu zgłaszania kandydatów. Lista kandydatów na Rektora, Dziekanów sporządzona jest w porządku alfabetycznym.
2.    Listę kandydatów do organów kolegialnych i jednoosobowych zamyka Przewodniczący Komisji Wyborczej następnego dnia po ostatnim dniu wyznaczonym na składanie kandydatur, zgodnie z harmonogramem wyborczym.
3.    W okresie pomiędzy ogłoszeniem listy kandydatów na Rektora, a dniem wyborów, Komisja Wyborcza podaje do publicznej wiadomości dane charakteryzujące kandydatów, w tym oświadczenia o których mowa w par.11 pkt.3), oraz organizuje spotkanie przedwyborcze z kandydatami na Rektora. Spotkania mogą być także organizowane przez kandydatów bez pośrednictwa Komisji Wyborczej.

III. KARTY DO GŁOSOWANIA

§ 15
1.    Głosowanie odbywa się na kartach przygotowanych przez Komisję Wyborczą.
2.    Przedarcie karty powoduje, że oddany głos jest nieważny.
3.    Dopisanie nazwiska nie figurującego na liście określonej przez Komisję Wyborczą powoduje, że oddany głos jest nieważny.
4.    Zaznaczenie na karcie do głosowania więcej nazwisk kandydatów niż przewiduje to tryb wyborczy , powoduje że dany głos jest nieważny.
5.    Drukowanie kart do głosowania zarządza Przewodniczący Komisji Wyborczej.
6.    Karta do głosowania zadrukowana  jest jednostronnie.
7.    Kartę do głosowania opatruje się pieczęcią Uczelni.
8.    Głos oddany na karcie nieopatrzonej pieczęcią Uczelni jest nieważny.

IV. WYBORY ORGANÓW KOLEGIALNYCH

§ 16
1. Wybory przedstawicieli do Senatu odbywają się na zebraniach wyborczych:
a)    wyboru przedstawicieli spośród nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, zatrudnionych w Wydziałach dokonuje się na ogólnych zebraniach nauczycieli akademickich danego Wydziału,
b)    wyboru przedstawicieli pozostałych nauczycieli akademickich z grona wszystkich zatrudnionych w uczelni bez ograniczeń w zakresie stopni naukowych dokonuje się na, zebraniach nauczycieli danego Wydziału oraz na zabraniu nauczycieli zatrudnionych poza Wydziałami, przy czym rozstrzygnięcie komisji wyborczej i podliczenie oddanych głosów zapadnie po przeprowadzeniu wszystkich zebrań wyborczych nauczycieli akademickich,
c)    wyboru przedstawiciela spośród pracowników niebędących nauczycielami akademickimi do Senatu dokonuje się na ogólnym zebraniu tych pracowników,
d)    Wyboru przedstawicieli do Senatu spośród studentów dokonuje się zgodnie z przepisami regulaminu samorządu studenckiego.

2. Ta sama osoba nie może być wybrana na członka Senatu, Rady Wydziału  na więcej niż dwie następujące po sobie kadencje. Nie dotyczy to osób wchodzących w skład Senatu, Rady Wydziału w związku z pełnieniem funkcji organu jednoosobowego uczelni.

3. W wyborach przedstawicieli do Senatu wyborca może glosować w następujący sposób:
1)    nauczyciel akademicki na zebraniu nauczycieli akademickich danego Wydziału:
a)na 3 nauczycieli akademickich z danego Wydziału posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora z listy zgłoszonych ,
b) na 3 nauczycieli akademickich z grona wszystkich zatrudnionych w Uczelni bez ograniczeń w zakresie stopni z listy zgłoszonych,
2)    nauczyciel akademicki na zebraniu nauczycieli akademickich zatrudnionych poza Wydziałami  na 3 nauczycieli akademickich z grona wszystkich zatrudnionych w Uczelni bez ograniczeń w zakresie stopni z listy zgłoszonych,
3)    pracownik nie będący nauczycielem akademickim: na 2 przedstawicieli  pracowników nie będących nauczycielami akademickimi z listy zgłoszonych,
4)    studenci, zgodnie z przepisami regulaminu samorządu studenckiego.

4. Wybory przedstawicieli do Rad Wydziałów odbywają się na zebraniach wyborczych:
1) wyboru przedstawicieli nauczycieli akademickich innych niż wymienieni w § 41 ust.1 pkt.3 Statutu PWSIiP w Łomży, zatrudnionych w Wydziałach dokonuje się na ogólnych zebraniach nauczycieli akademickich danego Wydziału,
2) wyboru przedstawiciela spośród pracowników niebędących nauczycielami akademickimi dokonuje się na ogólnym zebraniu tych pracowników przypisanych do odpowiednich Wydziałów,
3) wyboru przedstawicieli spośród studentów dokonuje się zgodnie z przepisami regulaminu samorządu studenckiego.
5. Uczelniana Komisja Wyborcza ustala liczbę  przedstawicieli w Radzie Wydziału nauczycieli akademickich innych niż wymienieni w § 41 ust.1 pkt.3 Statutu PWSIiP w Łomży, pracowników niebędących nauczycielami akademickimi i studentów.

§ 17
Wybory przedstawicieli do Uczelnianego Kolegium Elektorów, Wydziałowych Kolegiów Elektorów odbywają się na zebraniach wyborczych:
      a) wyboru elektorów spośród nauczycieli akademickich zatrudnionych w Wydziałach dokonuje
          się na zebraniach wszystkich nauczycieli akademickich danego Wydziału,
b)    wyboru elektorów spośród studentów dokonuje się zgodnie z przepisami regulaminu
         samorządu studenckiego,
c)    wyboru elektorów spośród pracowników nie będących nauczycielami akademickimi
dokonuje się na zebraniu tych pracowników odpowiednio ogólnouczelnianym lub wydziałowym.

§ 18
1.    Wybory są ważne, z zastrzeżeniem ust.4 niniejszego paragrafu, jeżeli udział w nich weźmie więcej niż połowa osób uprawnionych do głosowania (quorum).
2.    We wszystkich wyborach wybrani zostają kandydaci w liczbie równej ilości miejsc do obsadzenia, którzy uzyskali największą i kolejno mniejsze liczby głosów.
3.    W przypadku, gdy dwóch lub więcej kandydatów uzyskało jednakową liczbę głosów, stanowiącą o wyborze, przeprowadza się powtórne głosowanie na tych kandydatów przy zachowaniu powyższych zasad.
4.    Jeżeli w wyborach przedstawicieli do organów kolegialnych pierwsze zebranie wyborcze nie
      odbędzie się z braku quorum, po upływie godziny Przewodniczący Komisji Wyborczej zwołuje
     drugie zebranie. W tym przypadku quorum nie jest wymagane.

§ 19
1.    Głosowanie odbywa się w miejscu wyznaczonym przez Przewodniczącego Komisji Wyborczej.
2.    Przez cały czas trwania głosowania w miejscu przeprowadzenia wyborów powinno być obecnych przynajmniej dwóch członków Komisji Wyborczej. 
3.    Przed wydaniem karty do głosowania sprawdza się tożsamość wyborcy.
4.    Wyborca składa podpis stwierdzający, że otrzymał kartę do głosowania.
5.    Karty do głosownia wyborcy osobiście  wrzucają do urny.
6.    Urna musi być zabezpieczona przed otwarciem i opieczętowana przez Komisję Wyborczą.
7.    Wyborca głosuje na wybranych kandydatów poprzez postawienie pojedynczego znaku „X” w kratce przy każdym nazwisku z wybranych przez siebie kandydatów.
8.    W przypadku zgłoszenia jednego kandydata wyborca stawia pojedynczy znak „X” obok wybranej opcji: tak, nie.
9.    Głos oddany na więcej kandydatów, niż liczba określona w § 16 i § 17 jest nieważny.


V. WYBORY REKTORA, DZIEKANÓW

§ 20
1. Kandydaci na Rektora ,Prorektorów, Dziekanów, Prodziekanów są zobowiązani do obecności na zebraniu wyborczym pod rygorem skreślenia z listy kandydatów, z wyłączeniem przypadków usprawiedliwionej nieobecności spowodowanej chorobą, potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim, lub innymi nagłymi zdarzeniami losowymi. Skreślenia kandydata dokonuje Komisja Wyborcza w formie uchwały.
2. Wyboru Rektora dokonuje Uczelniane Kolegium Elektorów na posiedzeniu wyborczym. W posiedzeniu wyborczym Uczelnianego Kolegium Elektorów biorą udział wyłącznie członkowie Uczelnianego Kolegium Elektorów oraz członkowie Komisji Wyborczej. W posiedzeniu wyborczym na zaproszenie Komisji Wyborczej mogą brać udział przedstawiciele Biura Prawnego Uczelni.
2a. Wyboru Dziekanów w przypadku organizacji pierwszych wyborów Dziekanów na Uczelni dokonuje Uczelniane Kolegium Elektorów (§ 5 ust. 2a Regulaminu), a w przypadku kolejnych wyborów Wydziałowe Kolegia Elektorów na posiedzeniach wyborczych.  W posiedzeniu wyborczym Uczelnianego Kolegium Elektorów lub Wydziałowych Kolegiów Elektorów biorą udział wyłącznie członkowie odpowiedniego Kolegium Elektorów oraz członkowie Komisji Wyborczej. W posiedzeniu wyborczym na zaproszenie Komisji Wyborczej mogą brać udział przedstawiciele Biura Prawnego Uczelni.

3. Komisja Wyborcza zawiadamia pisemnie za pomocą listu poleconego lub poczty elektronicznej lub
fax-u członków Kolegium Elektorów o dacie i miejscu posiedzenia wyborczego co najmniej na 7 dni przed terminem określonym w terminarzu wyborczym.

§ 21
1.    Do ważności wyborów wymagana jest obecność w czasie głosowania 2/3 składu Uczelnianego Kolegium Elektorów lub Wydziałowych Kolegiów Elektorów.
2.    Posiedzenie wyborcze Uczelnianego lub Wydziałowego Kolegium Elektorów otwiera Przewodniczący Komisji Wyborczej, który:
a)    stwierdza prawomocność posiedzenia wyborczego spełniającego warunek określony w § 20 pkt. 2,
b)    przedstawia listę kandydatów na Rektora, Dziekanów,
c)    sprawdza zabezpieczenie urny wyborczej i miejsca gwarantującego tajne oddawanie głosów,
d)    zarządza imienne pobieranie kart do głosowania według porządku alfabetycznego,
e)    karta do głosowania jest wręczana każdemu z Elektorów w momencie gdy zostanie on wyczytany,
f)    wydanie karty poprzedzone jest stwierdzeniem tożsamości, odbiór karty Elektor potwierdza własnoręcznym podpisem,
g)    bezpośrednio po pobraniu karty do głosowania Elektor oddaje głos w wyznaczonym do tego miejscu.
  
3.    W przypadku nieobecności z przyczyn losowych Przewodniczącego Komisji Wyborczej, posiedzenie wyborcze Uczelnianego lub Wydziałowego Kolegium Elektorów prowadzi Zastępca Przewodniczącego Komisji Wyborczej.
4.    Głosowanie przeprowadza się na ostemplowanych kartach do głosowania, przygotowanych  przez Komisję Wyborczą, opatrzonych datą, nazwą i numerem głosowania, na których jest  zamieszczona lista kandydatów w porządku alfabetycznym, z umieszczonym obok polem na wstawienie znaku X (zwanym dalej polem wyboru). W przypadku jednego kandydata obok jego nazwiska są umieszczone pola oznaczone słowami TAK i NIE.
5.    Głos na kandydata jest oddawany przez jednoznaczne wyróżnienie jego nazwiska na karcie do głosowania. Za wyróżnione uważa się nazwisko kandydata, przy którym w polu wyboru umieszczono znak X, a w przypadku jednego kandydata, gdy w polu wyboru przy słowie TAK
      jest umieszczony znak X.
6.    Głos uważa się za nieważny, jeżeli:
a)    karta do głosowania jest niewłaściwa,
b)    na karcie zostało wyróżnione więcej niż jedno nazwisko kandydata lub nie wyróżniono żadnego nazwiska,
c)    sposób wyróżnienia na karcie jest niewłaściwy lub niejednoznaczny.

7.    Wybór Rektora, Dziekana  uważa się za dokonany, jeżeli jeden z kandydatów uzyskał co najmniej  o jeden głos więcej niż wynosi połowa ważnych głosów, oddanych przez członków Uczelnianego lub Wydziałowego Kolegium Elektorów.

8.    Jeżeli w głosowaniu żaden kandydat nie uzyska wymaganej większości głosów, głosowanie zostaje powtórzone na tym samym posiedzeniu wyborczym, według następujących zasad:

a)    jeżeli jest więcej niż dwóch kandydatów, następne głosowanie odbywa się na dwóch kandydatów, którzy w poprzednim głosowaniu uzyskali największą liczbę głosów;
b)    jeżeli w głosowaniu kilku kandydatów uzyskało jednakową liczbę głosów i wskutek tego nie można określić, którzy dwaj kandydaci uzyskali największą liczbę głosów (punkt a), liczba kandydatów biorących udział w następnym głosowaniu zostaje odpowiednio zwiększona;
c)    jeżeli jest dwóch kandydatów, głosowanie powtarza się na tych samych kandydatów;
d)    jeżeli jest jeden kandydat, głosowanie powtarza się na tego samego kandydata.
       
9.    Jeżeli w następnym głosowaniu żaden kandydat nie uzyska wymaganej większości głosów to:
a)    gdy głosowanie było powtórzeniem głosowania na dwóch kandydatów (ust.8 c), lub jednego kandydata (ust.8 d), głosowanie zostaje zakończone;
b)    w pozostałych przypadkach głosowanie powtarza się przy zastosowaniu zasad określonych w ust.8 a-b.

10.    Jeżeli po dwóch kolejnych głosowaniach na tych samych kandydatów nie nastąpi zmniejszenie liczby kandydatów zgodnie z ust.8 a-b, z listy kandydatów wykreśla się osoby, które otrzymały najmniejszą jednakową liczbę głosów i przeprowadza się głosowanie na jednego kandydata. Jeżeli wszyscy kandydaci uzyskali jednakową liczbę głosów – głosowanie zostaje zakończone.

11.    Przed każdym kolejnym głosowaniem przewodniczący posiedzenia podaje aktualną listę kandydatów oraz numer kolejnego głosowania. Komisja Wyborcza dostarcza Elektorom nowe karty do głosowania.

12.    Przewodniczący Komisji Wyborczej zamyka posiedzenie wyborcze Uczelnianego lub Wydziałowego Kolegium Elektorów w przypadku:
a)    wyboru Rektora, Dziekana
b)    zakończenia głosowania (ust.9-10 niniejszego paragrafu),
c)    stwierdzenia podczas głosowania braku kworum, określonego w ust.1 niniejszego paragrafu.

13.    W przypadku określonym w ust. 8 c Komisja Wyborcza zwołuje następne posiedzenie Kolegium Elektorów w celu kontynuowania wyborów.

14.    W przypadkach określonych w ust.8 b Komisja Wyborcza przeprowadza ponowne wybory, zgodnie z ustalonym terminarzem wyborczym. Jeżeli terminarz wyborczy nie przewiduje ponownych wyborów, Komisja Wyborcza podejmuje uchwałę o zmianie terminarza.

15.     O dokonanym wyborze Rektora, Dziekana  Przewodniczący Komisji Wyborczej powiadamia niezwłocznie ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

16.    We wszystkich sprawach dotyczących procedury wyborów Rektora, Dziekana  nieuregulowanych w Statucie PWSIiP w Łomży  i Regulaminie Wyborczym, decyduje właściwe Kolegium Elektorów, podejmując decyzję w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.


VI WYBORY PROREKTORÓW, PRODZIEKANÓW

§ 22
1.    Komisja Wyborcza ogłasza listę kandydatów do objęcia funkcji Prorektorów, zgłoszonych przez Rektora-elekta i zwołuje, w porozumieniu z Rektorem-elektem, posiedzenie uczelnianego Kolegium Elektorów w celu dokonania wyboru Prorektorów.
1a. Komisja Wyborcza ogłasza listę kandydatów do objęcia funkcji Prodziekanów, zgłoszonych przez Dziekana-elekta i zwołuje, w porozumieniu z Dziekanem-elektem, posiedzenie Wydziałowego  Kolegium Elektorów w celu dokonania wyboru Prodziekana z zastrzeżeniem § 5 ust. 2a niniejszego Regulaminu.
2.    Zgłoszenie powinno zawierać dane określone w par.11 ust.1. Do zgłoszenia powinna być dołączona pisemna zgoda kandydata do objęcia funkcji prorektora.
3.    Zgłoszony kandydat do objęcia funkcji Prorektora, Prodziekana  ma obowiązek, przed upływem  terminu zgłaszania kandydatów, złożyć u Przewodniczącego Komisji Wyborczej oświadczenie, że spełnia wymogi określone w par.5 ust.5.
4.    Kandydatura Prorektora lub Prodziekana do spraw studenckich wymaga zgody większości studentów– członków właściwego Kolegium Elektorów. Zgoda ta jest wyrażana w głosowaniu tajnym na zebraniu studentów – członków właściwego Kolegium Elektorów, zorganizowanym przez Komisję Wyborczą. Na zebraniu tym może być obecny Rektor-elekt, Dziekan-elekt.
5.    Posiedzenie właściwego Kolegium Elektorów w celu wyboru Prorektorów lub Prodziekanów , odbywa się pod przewodnictwem Przewodniczącego Komisji Wyborczej w obecności co najmniej trzech członków Komisji Wyborczej. 
6.    Głosowanie przeprowadza się na ostemplowanych kartach do głosowania, przygotowanych przez Komisję Wyborczą, opatrzonych datą, nazwą i numerem głosowania, na których są zamieszczone nazwiska kandydatów do objęcia funkcji Prorektorów, Prodziekanów . Obok każdego nazwiska są umieszczone pola oznaczone słowami TAK i NIE.
7.    Głosowanie na każdego kandydata na Prorektora, Prodziekana  przeprowadza się tylko raz. Jeżeli kandydat nie uzyska większości głosów wymaganej w par.21 pkt.7, Komisja Wyborcza zwołuje następne posiedzenie właściwego Kolegium Elektorów w celu przeprowadzenia głosowania na następnego kandydata, zgłoszonego przez Rektora- elekta, Dziekana -elekta.
8.    Do wyborów Prorektorów, Prodziekanów stosuje się odpowiednio postanowienia regulaminu wyboru Rektora, Dziekana.

VII WYBORY UZUPEŁNIAJĄCE

§ 23
1.    Wybory uzupełniające zarządza Komisja Wyborcza w przypadku:
a)    wygaśnięcia mandatu, jeżeli do końca kadencji przedstawiciela, którego mandat wygasł brakuje więcej niż sześć miesięcy,
b)    pozbawienia mandatu, jeżeli do końca kadencji przedstawiciela, którego został pozbawiony mandatu brakuje więcej niż sześć miesięcy.
2.    Wybory uzupełniające przeprowadza się zgodnie z przepisami dotyczącymi zwykłego trybu wyborów.

VIII ODWOŁANIA OD DECYZJI KOMISJI WYBORCZEJ ORAZ
OD WYNIKÓW WYBORÓW


§ 24
1.    Odwołania od czynności Komisji Wyborczej może składać każdy, komu przysługuje czynne prawo wyborcze.
2.    Odwołania należy składać do Przewodniczącego Komisji Wyborczej na piśmie, w ciągu 3 dni roboczych od prawidłowego ogłoszenia decyzji przez Komisję Wyborczą.
3.    Pisemny wniosek w sprawie unieważnienia wyborów może dotyczyć całości lub części wyborów. Wniosek taki może złożyć do Przewodniczącego Komisji Wyborczej:
a)    Rektor
b)    10% wyborców uprawnionych do głosowania, którego wynik jest kwestionowany
c)    10% senatorów.

4.    Komisja Wyborcza rozpatruje odwołania i wnioski, w ciągu 7 dni roboczych od dnia ich złożenia.
5.    Uchwała Komisji Wyborczej w przedmiocie złożonego odwołania lub unieważnienia wyborów jest ostateczna.
6.    Posiedzenia komisji Wyborczej w sprawach, o których mowa w ust.4 są tajne.
7.    Uchwały, o których mowa w ust.5, wraz z treścią odwołania lub wniosku, o którym mowa w ust. 2 i 3 bez podawania tożsamości odwołującego lub wnioskujących, Komisja Wyborcza podaje do publicznej wiadomości w sposób określony w par.7 ust.2.

Rektor                                                                                      
(-) dr hab. Robert Charmas, prof. PWSIiP

Załączniki:
  1.   Uchwała_Sen_Nr_38_17.pdf
  2.   Zał_Nr_1_Uchwała_Nr38_17.pdf
Wytworzył:   Senat

Dokument z dnia:2017-05-25

Opublikował: Sandra  Chrostowska

Publikacja z dnia: 2017-05-31 08:41:00

Wersja dokumentu: 1

Ilość wyświetleń: 735


Projekt: TS 2010

System miniBIP v.0.3