Akademia Nauk Stosowanych w Łomży - strona głównaBiuletyn Informacji Publicznej - strona główna

>> Strona główna > Wybory > Regulamin wyborczy PWSIiP


Regulamin Wyborczy PWSIiP w Łomży


I.    Postanowienia ogólne


§ 1
Wybory w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (zwanej dalej Uczelnią)odbywają się zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (zwanej dalej Ustawą), Statutem Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz niniejszym regulaminem.

§ 2
Niniejszy regulamin określa szczegółowe zasady i organizację czynności wyborczych w wyborach jednoosobowych i kolegialnych organów Uczelni oraz członków Kolegium Elektorów.

§ 3
Wybory jednoosobowych i kolegialnych organów Uczelni oraz członków Kolegium Elektorów przeprowadza Uczelniana Komisja Wyborcza Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (zwana dalej Komisją Wyborczą) powołana przez Senat PWSIiP w Łomży.

§ 4
Tryb przeprowadzania wyborów wśród Studentów określa Regulamin Rady Uczelnianej  Samorządu Studenckiego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

§ 5
1.    Komisja Wyborcza podejmuje bieżące czynności dotyczące organizacji i przebiegu wyborów.
2.    Szczegółowy terminarz czynności wyborczych wraz z harmonogramem uchwala Komisja Wyborcza. 
3.    Informacje o podjętych uchwałach Komisja Wyborcza podaje do publicznej wiadomości 
najpóźniej dnia następnego w sposób umożliwiający każdemu wyborcy zapoznanie się z ich treścią poprzez publikację na stronie WWW Uczelni w zakładce „Wybory” oraz na uczelnianej tablicy ogłoszeń. 
4.    Zebrania wyborcze zwołuje Komisja Wyborcza, podając do wiadomości publicznej wyborców datę, godzinę i miejsce zebrania wyborczego, co najmniej na siedem dni przed terminem zebrania wyborczego.
5.    Zebraniom wyborczym przewodniczy przewodniczący Komisji Wyborczej lub upoważniony przez niego członek Komisji Wyborczej.
6.    Komisja Wyborcza podczas każdego zebrania wyborczego pełni zadania komisji skrutacyjnej
w zakresie przeliczania głosów i ustalenia wyników głosowania.
7.    Wyniki głosowania ogłaszane są przez Komisję Wyborczą, Komisja Wyborcza sporządza protokoły z każdego głosowania. Protokół podpisywany jest przez wszystkich członków Komisji Wyborczej obecnych na zebraniu. Do protokołu z głosowań na zebraniu wyborczym dołącza się listę obecności wraz z potwierdzeniem odbioru kart przez głosujących oraz
w zapieczętowanej kopercie karty do głosowania.
8.    Wyniki wyborów podawane są do publicznej widomości.
9.    Z przebiegu każdego zebrania wyborczego Komisja Wyborcza sporządza protokół, który podpisuje przewodniczący zebrania wyborczego.
10.    Dokumentacja wyborcza Komisji Wyborczej przechowywana jest w Biurze Rektora.

II. Zasady głosowania, wzory kart do głosowania oraz wzory zgłoszeń kandydatów

§ 6
1.    Wzory kart do głosowania uchwala Komisja Wyborcza.
2.    Drukowanie kart do głosowania zarządza przewodniczący Komisji Wyborczej.
3.    Głosowanie przeprowadza się na kartach do głosowania, zgodnie ze wzorami kart, o których mowa w ust.1, przygotowanych przez Komisję Wyborczą, opatrzonych pieczęcią Uczelni
i Komisji Wyborczej, na których zamieszona jest lista kandydatów w porządku alfabetycznym.
4.    Karta do głosowania zadrukowana jest jednostronnie.
5.    Głosowanie odbywa się w miejscu wyznaczonym przez przewodniczącego Komisji Wyborczej zgodnie z uchwalonym harmonogramem zebrań wyborczych.
6.    Przez cały czas trwania głosowania w miejscu przeprowadzenia wyborów powinno być obecnych przynajmniej trzech członków Komisji Wyborczej. 
7.    Przed wydaniem karty do głosowania sprawdza się tożsamość wyborcy.
8.    Wyborca składa podpis stwierdzający, że otrzymał kartę do głosowania.
9.    Głosowanie jest tajne.
10.    Głos można oddać na liczbę kandydatów, przewidzianą trybem wyborczym wskazaną
w objaśnieniach na karcie do głosowania.
11.    Głosowanie następuje poprzez wrzucenie osobiście karty wyborczej do urny przez osobę uprawnioną.
12.    Urna do głosowania jest sprawdzona i zabezpieczona przez Komisję Wyborczą.
13.    Wyborca głosuje na wybranych kandydatów poprzez postawienie pojedynczego znaku „X”
w kratce przy każdym nazwisku z wybranych przez siebie kandydatów.
14.    W przypadku zgłoszenia jednego kandydata wyborca stawia pojedynczy znak „X” obok wybranej opcji: „za”, „przeciw”.
15.    Głos jest nieważny w przypadku:
a/ oddania głosu na więcej kandydatów, niż przewiduje to tryb wyborczy,
b/ nie oddania głosu na żadnego kandydata,
c/ dopisania na karcie do głosowania nazwiska innego kandydata,
d/ przedarcia, przekreślenia karty,
e/postawienia innego znaku niż znak „X” w kratce wyboru przy nazwisku kandydata.
16.    Wzory zgłoszeń kandydatów do organów jednoosobowych i kolegialnych oraz do Kolegium Elektorów opisane są w rozdziałach dotyczących czynności wyborczych do poszczególnych organów.
17.    Senat dopuszcza możliwość dokonania przez Komisję Wyborczą zmian wzorów zgłoszeń kandydatów do poszczególnych organów, o ile zmiany te wynikają z konieczności dostosowania wzorów zgłoszeń kandydatów do przepisów Ustawy, Statutu oraz innych regulacji prawnych uczelni.

III. Czynne i bierne prawo wyborcze

§ 7
1.    Czynne prawo wyborcze przysługuje członkom wspólnoty Uczelni tj. nauczycielom akademickim i pracownikom niebędących nauczycielami akademickimi bez względu na wymiar etatu oraz studentom.
2.    Uprawnienia wynikające z czynnego prawa wyborczego można wykonywać wyłącznie osobiście.
3.    W przypadku wyborów dokonywanych przez organy wyborcze Uczelni czynne prawo wyborcze wykonują członkowie tych organów.
4.    Bierne prawo wyborcze w wyborach do organów jednoosobowych i kolegialnych Uczelni oraz do Kolegium Elektorów przysługuje nauczycielom akademickim, pracownikom niebędących nauczycielami akademickimi oraz studentom na zasadach określonych w Ustawie i Statucie.

IV. Czynności wyborcze – wybory Rektora

§ 8
1.    Rektora wybiera Kolegium Elektorów spośród kandydatów wskazanych przez Radę Uczelni.
2.    Rada Uczelni ogłasza termin zgłaszania kandydatów na Rektora.
3.    Prawo zgłaszania Radzie Uczelni osoby, która może zostać wskazana przez Radę Uczelni, jako kandydat na Rektora, przysługuje każdemu członkowi Rady Uczelni.
4.    Zgłoszenie kandydatury, o której mowa w ust. 3, dokonywane jest na piśmie wraz
z uzasadnieniem. Zgłoszenie składa się do Przewodniczącego Rady Uczelni. Zgłoszenie zawiera pisemną zgodę kandydata wraz z oświadczeniem kandydata o spełnianiu wymogów określonych w Ustawie i Statucie PWSIiP w Łomży oraz oświadczeniem, o którym mowa
w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów
(Dz. U. z 2017 r. poz. 2186, z późn. zm.) lub informację, o której mowa w art. 7 ust. 3a tej ustawy. Wzór zgłoszenia wraz z oświadczeniem kandydata stanowi załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.
5.    Rada Uczelni przedstawia Senatowi do zaopiniowania wszystkie zgłoszone kandydatury na Rektora lub kandydaturę w przypadku zgłoszenia jednego kandydata na Rektora.
6.    Opiniodawczego posiedzenia Senatu nie może prowadzić osoba będąca kandydatem na Rektora. Jeżeli osobą, o której mowa wyżej jest Rektor, wówczas posiedzeniu opiniodawczemu przewodniczy Prorektor, będący pierwszym zastępcą Rektora.
7.    Uchwały Senatu w sprawie zaopiniowania poszczególnych kandydatów na Rektora podejmowane są w porządku alfabetycznym, w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowej liczby członków Senatu.
8.    Rada Uczelni po zaopiniowaniu przez Senat, podejmuje Uchwałę o wskazaniu Kolegium Elektorów kandydatów  na Rektora lub kandydata w przypadku zgłoszenia jednego kandydata na Rektora. Uchwała podejmowana jest w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów
w obecności co najmniej połowy statutowej liczby członków Rady Uczelni.
9.    Rada Uczelni wskazuje Kolegium Elektorów kandydatów na Rektora lub kandydata 
w przypadku zgłoszenia jednego kandydata na Rektora.
10.    Przewodniczący Kolegium Elektorów sporządza w kolejności alfabetycznej listę kandydatów na Rektora spełniających wymogi określone w Statucie do objęcia funkcji Rektora i przekazuje ją przewodniczącemu Komisji Wyborczej. Przewodniczący Kolegium Elektorów ogłasza listę kandydatów na Rektora poprzez publikację na stronie WWW Uczelni w zakładce „Wybory” oraz na uczelnianej tablicy ogłoszeń.
11.    W okresie pomiędzy ogłoszeniem listy kandydatów na Rektora, a dniem wyborów, Komisja Wyborcza podaje do publicznej wiadomości dane charakteryzujące kandydatów, oraz organizuje spotkanie przedwyborcze z kandydatami na Rektora.
12.    Wybory Rektora odbywają się na posiedzeniu Kolegium Elektorów, zwołanym przez Komisję Wyborczą. W posiedzeniu wyborczym Kolegium Elektorów biorą udział wyłącznie członkowie Kolegium Elektorów, członkowie Komisji Wyborczej oraz kandydaci w wyborach na Rektora. W posiedzeniu wyborczym, na zaproszenie przewodniczącego Komisji Wyborczej mogą brać również udział przedstawiciele Biura Prawnego Uczelni.
13.    Zebranie Kolegium Elektorów w celu wyboru Rektora zwołuje przewodniczący Komisji Wyborczej. Wybory Rektora mogą odbyć się przy obecności co najmniej 2/3 liczby elektorów. Wybór Rektora dokonywany jest bezwzględną większością głosów, w głosowaniu tajnym.
14.    Przewodniczący Kolegium Elektorów stwierdza na piśmie w formie komunikatu, dokonanie wyboru Rektora i niezwłocznie zawiadamia ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki o wynikach wyborów Rektora.
15.    We wszystkich sprawach dotyczących procedury wyborów Rektora, nieuregulowanych
w Ustawie, Statucie PWSIiP w Łomży  i niniejszym regulaminie, decyduje Kolegium Elektorów, po wysłuchaniu opinii Uczelnianej Komisji Wyborczej, podejmując decyzję w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.

V. Czynności wyborcze – wybory do Senatu i Kolegium Elektorów

§ 9
1.    Komisja wyborcza ogłasza termin zgłaszania kandydatów do Kolegium Elektorów oraz Senatu.
2.    Prawo zgłaszania kandydatów do Kolegium Elektorów / Senatu przysługuje każdemu wyborcy posiadającemu czynne prawo wyborcze w danej grupie wyborczej.
3.    Zgłoszenie kandydatury do Kolegium Elektorów / Senatu, dokonywane jest na piśmie. Zgłoszenie składa się do Komisji Wyborczej w terminach i miejscu ogłoszonym przez Komisję Wyborczą.
4.    Zgłoszenie kandydatury do Kolegium Elektorów / Senatu zawiera pisemną zgodę kandydata wraz z oświadczeniem kandydata o spełnianiu wymogów określonych w Ustawie i Statucie PWSIiP w Łomży i składane jest wraz z  oświadczeniem kandydata, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2017 r. poz. 2186, z późn. zm.) lub informacją, o której mowa w art. 7 ust. 3a tej ustawy.
5.    Wzór zgłoszenia wraz z oświadczeniem kandydata na członka Kolegium Elektorów stanowi załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu.
6.    Wzór zgłoszenia wraz z oświadczeniem kandydata na członka Senatu stanowi załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu.
7.    Listę kandydatów do Kolegium Elektorów / Senatu  ustala Komisja Wyborcza w drodze uchwały następnego dnia po ostatnim dniu wyznaczonym na składanie kandydatur, zgodnie z harmonogramem wyborczym.
8.    Przewodniczący Komisji Wyborczej ogłasza listę kandydatów do Kolegium Elektorów/ Senatu  poprzez publikację na stronie WWW Uczelni w zakładce „Wybory” oraz na uczelnianej tablicy ogłoszeń.

§ 10
1.    Wyboru elektorów do Kolegium Elektorów spośród nauczycieli akademickich zatrudnionych w Wydziałach dokonuje się na zebraniach wyborczych wszystkich nauczycieli akademickich danego Wydziału.
2.    Wyboru elektorów spośród pracowników niebędących nauczycielami akademickimi dokonuje się na ogólnym zebraniu wyborczym tych pracowników.
3.    Wyboru elektorów spośród studentów do Kolegium Elektorów dokonuje się zgodnie
z przepisami Regulaminu Rady Uczelnianej  Samorządu Studenckiego PWSIiP w Łomży.
4.    Zebrania Kolegium Elektorów zwołuje przewodniczący Komisji Wyborczej.
5.    Na pierwszym posiedzeniu Kolegium Elektorów zwołanym przez Komisję Wyborczą członkowie Kolegium Elektorów wybierają z grona elektorów, zwykłą większością głosów
w głosowaniu tajnym w obecności co najmniej połowy statutowego składu Kolegium Elektorów, przewodniczącego Kolegium Elektorów.

§ 11
1.    Wyboru przedstawicieli do Senatu, spośród nauczycieli akademickich zatrudnionych w Wydziałach, dokonuje się na ogólnych zebraniach wyborczych nauczycieli akademickich danego Wydziału.
2.    Wyboru przedstawicieli do Senatu, spośród pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, dokonuje się na ogólnym zebraniu wyborczym tych pracowników.
3.    Wyboru trzech przedstawicieli pozostałych nauczycieli akademickich, z grona wszystkich zatrudnionych w Uczelni nieposiadających stopnia naukowego doktora, dokonuje się na ogólnych zebraniach wyborczych nauczycieli akademickich danego Wydziału lub jednostki ogólnouczelnianej, przy czym wynik głosowania ustalany jest po przeprowadzeniu wszystkich zebrań wyborczych.
4.    Wyboru przedstawicieli do Senatu, spośród studentów, dokonuje się zgodnie z przepisami Regulaminu Rady Uczelnianej  Samorządu Studenckiego PWSIiP w Łomży.

§ 12
1.    Wybory przedstawicieli do Kolegium Elektorów i Senatu są ważne, jeśli weźmie w nich udział ponad 1/3 uprawnionych do głosowania. W przypadku stwierdzenia braku quorum przewodniczący Komisji Wyborczej ogłasza, po 30 minutowej przerwie, drugą turę głosowania, która jest ważna bez względu na liczbę uczestniczących w zebraniu wyborczym osób uprawnionych do głosowania.
2.    Członkowie Kolegium Elektorów/ Senatu wybierani są bezwzględną większością głosów
w głosowaniu tajnym. We wszystkich wyborach wybrani zostają kandydaci w liczbie równej ilości miejsc do obsadzenia, którzy uzyskali największą i kolejno mniejsze liczby głosów.
3.    W przypadku, gdy nie powołano pełnego składu Kolegium Elektorów/ Senatu i co najmniej dwóch kandydatów uzyskało w głosowaniu bezwzględną większość głosów i jednakową liczbę głosów przeprowadza się kolejne głosowania nad tymi kandydaturami.

VI. Czynności wyborcze – wybory do Rady Uczelni

§ 13
1.    Wyborów członków Rady Uczelni dokonuje Senat, zgodnie z zasadami określonymi w Statucie Uczelni.
2.    Kandydatów na członków Rady Uczelni mogą zgłaszać:
a/ Rektor Uczelni;
b/ co najmniej 10 członków Senatu.
3.    Podmiotowi wymienionemu w ust.2 pkt.2 przysługuje prawo zgłaszania po jednym kandydacie spoza wspólnoty i po jednym kandydacie spośród członków wspólnoty Uczelni.
4.    W przypadku, o którym mowa w ust.2 pkt.2 członek Senatu może udzielić poparcia tylko jednemu kandydatowi spoza wspólnoty i jednemu kandydatowi spośród członków wspólnoty Uczelni.
5.    Zgłoszenie kandydatury składa się na piśmie wraz z uzasadnieniem i przebiegiem pracy zawodowej kandydata.
6.    Do zgłoszenia, o którym mowa w ust.5 należy dołączyć pisemną zgodę kandydata na kandydowanie do Rady Uczelni wraz z oświadczeniem kandydata o spełnianiu wymogów określonych w Ustawie i Statucie PWSIiP w Łomży oraz oświadczeniem, o którym mowa
w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2017 r. poz. 2186, z późn. zm.) lub informację, o której mowa w art. 7 ust. 3a tej ustawy. Wzór zgłoszenia wraz z oświadczeniem kandydata na członka Rady Uczelni stanowi załącznik nr 4 do niniejszego regulaminu.
7.    Zgłoszenie kandydatury wraz z oświadczeniami, o których mowa w ust.6 składa się Przewodniczącemu Uczelnianej Komisji Wyborczej za pośrednictwem Sekretariatu Rektora
w terminie ogłoszonym zarządzeniem Rektora na stronie WWW Uczelni w zakładce „Wybory” oraz na uczelnianej tablicy ogłoszeń.
8.    Przewodniczący Komisji Wyborczej sprawdza prawidłowość zgłoszeń kandydatów pod względem formalnym oraz sporządza i przedstawia Przewodniczącemu Senatu listy kandydatów na członków Rady Uczelni do przedstawienia na posiedzeniu Senatu zwołanym
w celu powołania Rady Uczelni.
9.    Rada Uczelni powoływana jest w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy składu Senatu.
10.    W razie uzyskania wymaganej bezwzględnej większości głosów przez więcej niż trzech kandydatów z listy kandydatów spośród członków wspólnoty Uczelni lub z listy kandydatów spoza wspólnoty Uczelni, członkiem Rady zostaje kandydat z danej listy, który uzyskał jednocześnie bezwzględną większość głosów i kolejno największą liczbę głosów.
W przypadku, gdy nie powołano pełnego składu Rady i co najmniej dwóch kandydatów uzyskało w głosowaniu bezwzględną większość głosów i jednakową liczbę głosów przeprowadza się kolejne głosowania nad tymi kandydaturami.
11.    Na posiedzeniu Senatu, na którym dokonano wyboru pełnego składu Rady Uczelni Rektor wskazuje kandydata na Przewodniczącego Rady Uczelni spośród członków pochodzących spoza wspólnoty Uczelni. Przewodniczącego Rady Uczelni powołuje Senat.

VII. Wybory uzupełniające

§ 14
Wybory uzupełniające przeprowadza się zgodnie z przepisami dotyczącymi zwykłego trybu wyborów określonymi w Ustawie, Statucie PWSIiP w Łomży oraz niniejszym regulaminie.

VIII. Unieważnienie wyborów.

§ 15
Unieważnienie wyborów do jednoosobowych oraz kolegialnych organów Uczelni oraz Kolegium Elektorów reguluje Statut PWSIiP w Łomży.

Rektor
dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP

Załączniki:
  1.   Uchwała_Nr_5_20.pdf
  2.   wzór zgłoszenia kandydata na Rektora.pdf
  3.   wzór zgłoszenia na członka Rady Uczelni.pdf
  4.   wzór zgłoszenia kandydata do Senatu.pdf
  5.   wzór zgłoszenia kandydata do Kolegium Elektorów.pdf
Wytworzył:   Rektor

Dokument z dnia:2020-01-30

Opublikował: Sandra  Chrostowska

Publikacja z dnia: 2020-02-13 11:02:33

Wersja dokumentu: 1

Ilość wyświetleń: 670


Projekt: TS 2010

System miniBIP v.0.3