Akademia Nauk Stosowanych w Łomży - strona głównaBiuletyn Informacji Publicznej - strona główna

>> Strona główna > Akty prawne > Zarządzenia Rektora > rok 2022


ZARZĄDZENIE Nr 26/22 w sprawie: ustalenia wykazu prac szczególnie niebezpiecznych, wykonywanych przez co najmniej dwie osoby oraz prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej

Na podstawie art. 225, art. 237 4 § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320), § 80 i 81 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz. U. z 2003 r., Nr 169, poz. 1650), rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej   (Dz .U. 1996, nr  62, poz. 287) zarządzam, co następuje:
§ 1
Ustala się :
a)    „Wykaz prac szczególnie niebezpiecznych”, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia,
b)    „Wykaz prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby”, stanowiący załącznik
nr 2 do niniejszego zarządzenia,
c)    „Wykaz prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej”, stanowiący załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.
§ 2
Pod pojęciem prac szczególnie niebezpiecznych rozumie się prace określone jako szczególnie niebezpieczne w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prace określone jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji, a także inne prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych warunkach uznane przez pracodawcę, jako szczególnie niebezpieczne.
§ 3
Pod pojęciem prac wykonywanych przez co najmniej przez dwie osoby, należy rozumieć prace, które wymagają asekuracji drugiej osoby, ze względu na możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego.
§ 4
1.    Osoby kierujące pracownikami są zobowiązane przy pracach szczególnie niebezpiecznych
i przy pracach wykonywanych przez co najmniej dwie osoby do zapewnienia:
1)    bezpośredniego nadzoru nad tymi pracami wyznaczonych w tym celu osób;
2)     odpowiednich środków zabezpieczających;
3)     instruktażu pracowników, obejmującego w szczególności:
a)  imienny podział pracy,
b) kolejność wykonywania zadań,
c) wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu czynności,
- instruktaż powinien być prowadzony według załącznika nr 4 do niniejszego zarządzenia.
2.    Kierownicy jednostek organizacyjnych zobowiązani są do zapewnienia, aby dostęp do miejsc wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych miały jedynie osoby upoważnione i odpowiednio poinstruowane.
§ 5
1. Do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych należy kierować tylko pracowników spełniających następujące wymagania:
1) brak przeciwwskazań lekarskich do wykonywania tych prac;
2) pełnoletnich;
3) dodatkowo przeszkolonych (instruktaż stanowiskowy) w zakresie bezpieczeństwa przy tych pracach przez kierownika jednostki lub osobę przez niego upoważnioną;
4) posiadających dodatkowe uprawnienia wymagane przy niektórych rodzajach prac szczególnie niebezpiecznych (obsługa urządzeń elektrycznych i energetycznych, obsługa środków transportu mechanicznego itd.);
2.    Dostęp do miejsc wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych mają jedynie osoby upoważnione
i odpowiednio poinstruowane.
3.     Rozpoczęcie pracy na wysokości powyżej 3 m może być prowadzone na podstawie pisemnego zezwolenia. Pisemne zezwolenie wydawane jest jednorazowo według załącznika nr 5.
4.     Rozpoczęcie pracy na wysokości powyżej 3 m może nastąpić dopiero po udzieleniu pisemnego zezwolenia przez osobę uprawnioną do wykonania pracy szczególnie niebezpiecznej. Pracownik po udzielonym zezwoleniu na wykonanie pracy szczególnie niebezpiecznej przygotowuje odpowiednio miejsce pracy.
5.    Zezwolenia należy archiwizować. Kopię zezwolenia należy dostarczyć do pracownika służby bhp.

§ 6
1.    Kierownik jednostki organizacyjnej, Dyrektor Administracyjny, Z-ca Dyrektora Administracyjnego lub osoba przez nich wyznaczona ma prawo wstrzymać pracę, a pracownik ma prawo powstrzymać się od pracy, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom.
2.    Jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, o którym mowa w ust. 1 pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.
3.    Pracownik nie może ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla niego konsekwencji
z powodu powstrzymania się od pracy lub oddalenia się z miejsca zagrożenia, o których mowa w ust. 1 i 2.
4.    W przypadku wstrzymania pracy kierownik jednostki organizacyjnej, Dyrektor Administracyjny informuje o tym pracownika służby bhp.
5.    Pracownik ma prawo, po uprzednim zawiadomieniu przełożonego powstrzymać się od wykonania pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej w przypadku, gdy jego stan psychofizyczny nie zapewnia bezpiecznego wykonania pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób.
§ 7
Zobowiązuje wszystkich pracowników ANSŁ do przestrzegania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac wymienionych w załącznikach nr 1,2 i 3.

§ 8
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
 

Rektor

dr hab. Dariusz Surowik, prof. ANSŁ

Załączniki:
  1.   Zarz_Nr_26_2022.doc
  2.   Zarz_Nr_26_2022.pdf
Wytworzył:   Rektor

Dokument z dnia:2022-03-17

Opublikował: Monika  Lisiecka

Publikacja z dnia: 2022-10-06 13:32:31

Wersja dokumentu: 1

Ilość wyświetleń: 311


Projekt: TS 2010

System miniBIP v.0.3