WYDZIAŁ INFORMATYKI POLITECHNIKI BIAŁOSTOCKIEJ zaprasza wszystkich studentów studiujących informatykę lub pasjonujących się informatyką do wzięcia udziału w V EDYCJI BIAŁOSTOCKIEGO TESTU INFORMATYKÓW. Pula nagród to 10 000 zł! Więcej informacji o Konkursie:
Ważne daty
01.11.2017 - otwarcie rejestracji
20.11.2017 - zamknięcie rejestracji
29.11.2017 godz. 10:30 - 14.30 - prezentacja firm
29.11.2017 godz. 12:00 - rozpoczęcie Testu
29.11.2017 godz. 14:30 - gala rozdania nagród
W 1996 roku Deep Blue wygrał partię szachów z arcymistrzem Garri Kasparowem. W 2015 roku AlphaGo pokonała zawodowego gracza, Fan Hui, w starochińskiej grze planszowej GO, która jest o wiele bardziej skomplikowana niż szachy. Watson opanował umiejętności semantyczne, znokautował ludzi w popularnej w USA grze w Jeopardy, która polega na zadawaniu pytań do zasugerowanych odpowiedzi. O tym, że sztuczna inteligencja opanowała już naszą cywilizację, przekonywał, podczas wykładu Uniwersytetu Otwartego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, profesor Krzysztof Michalik, informatyk, praktyk oraz teoretyk AI. Przed wykładem Jolanta Święszkowska rozmawiała z profesorem Michalikiem o zagrożeniach jakie niesie sztuczna inteligencja.
Zapraszamy do odsłuchania rozmowy!
Po raz kolejny 9 października gościliśmy na Wydziale Informatyki i Nauk o Żywności uczniów, którzy uczestniczą w wymianie międzynarodowej organizowanej przez szkołę z Wysokiego Mazowieckiego. W tym roku przyjechało 3 uczniów z Czech, 3 uczniów z Ukrainy oraz ich opiekunowie. Na początek zostali oprowadzeni po budynku Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności przez Profesora Marka Gawrysiaka. Następnie w sali robotyki mieli okazje spróbować swoich sił w programowaniu manipulatorów przemysłowych. Wszystkim bardzo spodobała się wizyta i mamy nadzieję, że odwiedzą nas ponownie!
Studenci programu Erasmus+ z Portugalii, Hiszpanii, Włoch i Turcji rozpoczęli nowy rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Łącznie dwadzieścia dwie osoby, które przyjechały na studia semestralne z Informatyki, Zarządzania, Technologii Żywności, Pielęgniarstwa i Wychowania Fizycznego. Studenci, którzy przyjechali studiować na Wydziale Informatyki i Nauk o Żywności stanowią ponad 50 % (11 studentów Informatyki oraz 2 studentów Technologii Żywności i Żywnienia Człowieka)
Podczas Tygodnia Adaptacyjnego zagraniczni studenci zapoznali się ze strukturą Uczelni, uczestniczyli w spotkaniach organizacyjnych, m.in. z koordynatorami wydziałowymi, poznali plany zajęć oraz podstawy języka polskiego na specjalnie zorganizowanym kursie. Dział Współpracy z Zagranicą zaplanował także zwiedzanie Kampusu Uczelni oraz miasta, wizytę u włodarzy Łomży oraz organizację wycieczki i kilku imprez tematycznych.
Życzymy zagranicznym studentom miłego pobytu w naszej Uczelni i w naszym mieście.
Z dniem 1 września 2017 r. na Uczelni zaszły zmiany organizacyjne. Powstały trzy Wydziały które wchłonęły dotychczas funkcjonujące Instytuty. W naszych strukturach powstał Wydział Informatyki i Nauk o Żywności, który specjalizować się będzie w trzech dyscyplinach: Informatyce, Automatyce i Robotyce oraz Technologii Żywności i Żywieniu Człowieka. 15 września odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Wydziału aby omówić bieżące kwestie Wydziału. Życzymy jej członkom owocnej pracy!
We wrześniu br. odwiedziła naszą uczelnię Pani dr Vaselka Stoyanova, która jest nauczycielem akademickim na National Military University „Vassil Levski“ w Bułgarii. Pracuje w „Computer Systems and Technologies“ Department. Przyjechała do nas w ramach programu ERASMUS + na Staff Training - czyli indywidualne szkolenie pracownicze. Jej celem była wymiana doświadczeń teoretycznych i praktycznych jak również nawiązanie ewentualnej współpracy w przyszłych projektach badawczych.
W ramach Programu English Teaching Assistant w roku akademickim 2017/2018 Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży będzie gościć stypendystę Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta Michaela Gilmor.
Michael Gilmor pochodzi z Huntington, Nowy York. Jest absolwentem Providence College w dziedzinie Biochemii, posiada certyfikat z kierunku studiów Biznesowych, jest członkiem stowarzyszenia The Liberal Arts Honors Program and Alpha Epsilon Delta. Podczas swojego pobytu na naszej uczelni Michael Gilmor będzie prowadził zajęcia na Wydziale Informatyki i Nauk o Żywności.
Program Fulbrighta powstał w USA z inicjatywy amerykańskiego senatora J. Williama Fulbrighta w 1946 roku. Głównym jego celem jest wzmacnianie pokoju i budowanie porozumienia między narodami poprzez wymianę naukową między USA a innymi krajami. W Polsce swoją działalność program rozpoczął w 1959 roku. Finansowany jest w 50% przez amerykański Departament Stanu, pozostałe 50% pokrywa polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do tej pory z programu skorzystało łącznie ponad 370 tyś. studentów i naukowców z 160 krajów.
Program Fulbrighta jest najbardziej prestiżowym programem wymiany amerykańskiego Departamentu Stanu.
O tym, że warto aktywnie działać na rzecz Uczelni i Instytutu przekonali się studenci Informatyki, włączający się w organizację imprez organizowanych przez Instytut Informatyki i Automatyki m. in. Konkurs Informatyczny Infotest, Łomżyński Konkurs Matematyczny.
Bez ich udziału, zaangażowania i wsparcia imprezy te nie odniosłyby takiego sukcesu. Wyróżnieni studenci otrzymali z rąk Pani Prodziekan dr inż. Anety Wiktorzak książki ściśle związane z zainteresowaniami i kierunkiem studiów studentów. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy Pani Magdalenie Korytkowskiej, Panu Bartoszowi Prusaczykowi, Panu Andrzejowi Świderskiemu, Panu Karolowi Komorowskiemu, Panu Sławomirowi Zadrożnemu, Panu Kamilowi Konopce za wkład pracy włożony w przedsięwzięcia organizowane przez nasz Instytutu i życzymy wielu sukcesów.
Z okazji Dnia Dziecka najmłodsi uczniowie Szkoły Podstwawowej nr 7 w Łomży 1 czerwca przyjechali do pracowni robotycznych naszej Uczelni aby zaznajomić się z naszymi laboratoriami. Mieli okazję przyjrzeć się pracy robotów oraz uczestniczyć w zajęciach z programowania robotów z wykorzystaniem zestawów klocków edukacyjnych Lego WeDo.
Strona 1 z 3
Lokalizacja:
ul. Akademicka 1
pok. A.0.32
tel. 86 215 54 88
infoauto@pwsip.edu.pl