Drukuj

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP został powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w skład dwunastoosobowego Zespołu do spraw monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. W gremium, o którego składzie decydował wicepremier dr Jarosław Gowin, zasiadają znani profesorowie, przedstawiciele nauk szczegółowych oraz humaniści, a także reprezentanci środowiska studentów i doktorantów. Do ich zadań należy m.in. rekomendowanie Ministrowi rozwiązań lub narzędzi wspierających wdrażanie reformy, opracowywanie dobrych praktyk w tym zakresie oraz analizowanie efektywności podejmowanych działań.

Od 1 października 2018 roku polskie uczelnie obowiązuje nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, zwana powszechnie Konstytucją dla Nauki lub Ustawą 2.0. Zastępuje ona cztery obowiązujące wcześniej akty prawne i jest całościową reformą sytemu oraz samych uczelni, nakłada między innymi na uczelnie publiczne obowiązek powołania nowego organu – rady uczelni. Samo wdrażanie reformy ma być ewolucyjne: oznacza to, że niektóre z przepisów przejściowych, czyli wprowadzających reformę, będą obowiązywać nawet do 2026 roku.

Nad mechanizmami wdrażania Konstytucji dla Nauki czuwać będzie dwanaście osób, wśród nich Rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik, logik, matematyk i informatyk, autor ponad 40 prac naukowych, w tym wielu publikacji w czasopismach znajdujących się w wykazie ERIH (The European Reference Index for the Humanities). Dr hab. Dariusz Surowik jest członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych: American Mathematical Society, The Association for Symbolic Logic, European Network for Social Intelligence (SINTELNET). Z PWSIiP w Łomży związany od 2004 roku, jako wykładowca, w tym w latach 2012-2017 Pełnomocnik Rektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, a od 2017 roku Rektor tejże uczelni. Był wykonawcą w czterech grantach badawczych.

Zespołem do spraw monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki pokieruje prof. dr hab. Maciej Żylicz, biochemik i biolog molekularny, który w wieku zaledwie 31 lat otrzymał stanowisko profesora Uniwersytetu Utah i zarządzał zespołem badawczym, a obecnie jest członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz prezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Do elitarnego gremium powołany został także profesor Wojciech Maksymowicz, światowej sławy neurochirurg z Olsztyna, który przeprowadza eksperymentalne operacje wybudzania ze śpiączki. Odbywają się one tylko w Polsce i Japonii, a  polegają na wszczepianiu pacjentom stymulatorów mózgu. Wśród osób operowanych przez polsko-japoński zespół kierowany przez profesora Maksymowicza była Ola, pogrążona w śpiączce córka aktorki Ewy Błaszczyk.