Drukuj

1 maja 2004 roku Polska stała się krajem członkowskim Unii Europejskiej, trzy miesiące później działalność rozpoczęła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, która przez piętnaście lat istnienia pozyskała ponad sto milinów złotych zewnętrznego finansowania. Z udziałem funduszy unijnych powstawały nowe budynki uczelni, remontowane były stare, realizowane były projekty „twarde” i „miękkie”. Fundusze unijne były impulsem do prowadzenia badań naukowych, a nawet otwierania nowych kierunków studiów. 10 oraz 11 maja środowisko akademickie „Państwówki” pragnie o tym wszystkim przypomnieć, włączając się w ogólnoeuropejską akcję Dni Otwartych Funduszy Europejskich i zapraszając na popularnonaukowe –  medyczne, informatyczne, technologiczne, kulinarne, coachingowe –  wydarzenia  do PWSIiP (ul. Akademicka 1, ul. Akademicka 14), Domu Studenta „Rubikon” (ul. Wiejska 16a), Centrum Symulacji Medycznej (ul. Wiejska 16).

Będzie to szósta edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich, czyli europejskiej kampanii #EUinmyRegion. PWSIiP włącza się w akcję po raz pierwszy. – Piętnastolecie polskiego członkostwa w UE zbiega się z analogicznym jubileuszem uczelni. Trudno wyobrazić sobie naszą akademicką rzeczywistość, to jak by ona wyglądała, gdybyśmy nie otrzymali lub nie wykorzystali szansy  na finansowy impuls rozwojowy – przekonuje Marta Galanek, kierownik Działu Nauki i Projektów PWSIiP.

10 maja uczelnia zaprasza na ulicę Wiejską 16 do Centrum Symulacji Medycznej oraz na warsztaty „LEADERSHIP – przywództwo” na ulicę Akademicką 14. 11 maja w neomodernistycznych, zielono-pastelowych obiektach PWSIiP, odbędą się m.in. pokazy dotyczące termowizji, robotyki, technik skanowania skanerem 3D, przetwarzania obrazów trójwymiarowych oraz drukowania zeskanowanych obiektów na drukarkach trójwymiarowych. Będzie można odbyć naukowy spacer po laboratoriach i hali technologicznej Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności. O tej ostatniej w 2018 roku specjaliści Polskiej Komisji Akredytacyjnej, niezależnej instytucji oceniającej standardy kształcenia, napisali: „Wydział dysponuje najlepiej wyposażoną halą technologiczną dla technologii żywności w kraju”.  Tego samego dnia w Domu Studenta „Rubikon” zagraniczni studenci programu Erasmus+ zabiorą uczestników w międzynarodową kulinarną podróż. Będzie można spróbować potraw kuchni włoskiej, hiszpańskiej, bułgarskiej, gruzińskiej oraz popisowych dań Republiki Zielonego Przylądka.

O funduszach „od kuchni”

Irena Wiska, która w PWSIiP pracuje od 2006 roku, pamięta pierwsze składane przez uczelnię wnioski oraz zrealizowane projekty. Dotyczyły one m.in. powstawania nowych, a jednocześnie deficytowych w kraju, kierunków studiów. Z dofinansowaniem z UE powstawały: Administracja, Kosmetologia i Pielęgniarstwo II stopnia. Uczelnia realizowała także przedsięwzięcia, które łączyły szkolenia z badaniami naukowymi, co rozbudzało aspiracje kadry, było jedynym z elementów umożliwiającym „sięgnięcie” w 2013 roku  po kategorię naukową „B”.

Zdarzało się, że „unijne” pieniądze przenosiły dumnych z projektowego sukcesu beneficjentów w siermiężną epokę PRL. Tak się stało w 2008 roku, kiedy uczelnia rozpoczęła nabór na bezpłatne, czyli finansowane z funduszy UE, magisterskie studia zaoczne z Pielęgniarstwa. Przed budynkiem „Państwówki” koczowało miasteczko namiotowe kandydatów, niektórzy z nich przybyli do Łomży w zorganizowanych grupach, autokratkami. Aby zapanować nad chaosem, amatorzy studiów pielęgniarskich tworzyli społeczne listy kolejkowe, wyznaczali dzienne i nocne dyżury w kolejce. A uczelnia wynajęła dodatkową ochronę, aby w drodze do dziekanatu nikt nie został stratowany....

Wydarzeniem bez precedensu była uczelniana „epopeja budowlana” i oficjalne otwarcie podczas 10. inauguracji roku akademickiego nowych obiektów uczelni przy ulicy Akademickiej 1, w których zlokalizowano  Instytut Technologii Żywności i Gastronomii, obecnie Wydział Informatyki i Nauk o Żywności (program Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013). Pomysł na spektakularną inwestycję narodził się w głowie profesora Kazimierza Pieńkowskiego, gdy pierwszy rektor uczelni przebywał w sanatorium. Spisany na kilku karteczkach A4 rękopis Ojca Założyciela jedynej państwowej uczelni w Łomży jest skrupulatnie przechowywany w pokoju nr 9 Działu Nauki i Projektów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, jako dowód nieskrępowanej wyobraźni, inteligencji oraz determinacji w dążeniu do celu.

Program wydarzeń IV edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich w PWSIiP:

https://dniotwarte.eu/wydarzenia?filter%5Bsearch%5D=Pa%C5%84stwowa+Wy%C5%BCsza+Szko%C5%82a+Informatyki+i+Przedsi%C4%99biorczo%C5%9Bci&filter%5Bkategoria%5D=0&filter%5Bwojewdztwo3%5D=&filter%5Bdataorganizacji%5D=&filter%5Budogodnienia%5D=