Drukuj

 – Przekazujemy pieniądze, umowę i pracę – powiedział w Urzędzie Miejskim w Łomży wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło, podczas podpisywania umowy „Regionalne Inicjatywy Społeczne –  Centra Integracji Społecznej Województwa Podlaskiego”. Sygnatury na dokumencie, który ma przynieść ponad 25 milionowe wsparcie dla siedmiuset osób wykluczonych społecznie z sześciu powiatów i jednej gminy woj. podlaskiego, złożyli także wicemarszałek Marek Olbryś oraz prezydent Łomży dr Mariusz Chrzanowski.

O tym, jak ważna jest to inicjatywa przekonywał podczas konferencji wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Jarosław Gowin, przywołując słowa i nauczanie katolickiego filozofa, swojego mistrza i przyjaciela. – Jest piękne słowo solidarność, jego znaczenie wyłożył kiedyś kapelan Związku Zawodowego „Solidarność” ksiądz profesor Józef Tischner: „Jeden drugiego ciężary noście”.

Liderem projektu finansowanego z przede wszystkim z funduszy unijnych jest miasto Łomża. Ma być nim objętych 700 osób (400 kobiet i 300 mężczyzn), z czego 175 z Łomży oraz 75 z powiatu łomżyńskiego. Wicemarszałek Marek Olbryś podkreślał, że jest to jedna z wielu inicjatyw samorządu wojewódzkiego, która wspiera osoby wykluczone, będące w trudnej sytuacji życiowej – jak podkreślał samorządowy decydent – „bardzo często nie z własnej winy”.

Podczas spotkania obecni byli także samorządowi działacze reprezentujący powiaty hajnowski, kolneński, siemiatycki, wysokomazowiecki, zambrowski,  rodzinną gminę wicemarszałka Derehajło, Boćki, oraz Fundację Forum Inicjatyw Rozwojowych, czyli pozostałych koordynatorów projektu.

Po konferencji prasowej goście udali się na zamknięte spotkanie, na którym obecny był także dr hab. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Łomżyńska uczelnia od 2010 roku prowadzi kierunek Praca socjalna, a tematy reintegracji społecznej, wsparcia osób wykluczonych społecznie, nie są jej obce.