Drukuj

Tłumy ludzi odwiedziły Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży podczas Nocy Muzeów. Uczelnia po raz pierwszy włączyła się w ogólnoeuropejską akcję. Z sukcesem.

Siedmioletni Kuba z wielkim podziwem obserwował proces ekstruzji, czyli produkcji popularnych chrupek kukurydzianych. – Nie wiedziałem, że na uczelni są takie fajne i duże maszyny. Wiem już jak powstają sery i masło, może kiedyś będę tutaj studentem – mówił. Właśnie rodzice z dziećmi byli głównymi odbiorcami popularnonaukowej oferty „Państwówki”. Zobaczyli halę technologiczną i znajdujący się na niej unikalny sprzęt, dowiedzieli się, jak przebiegają procesy suszenia, rozdrabniania, liofilizacji, filtracji, fermentacji, rektyfikacji, destylacji, ekstruzji, ekstrakcji i obróbki termicznej.  – Ładnie tutaj – mówiła jedenastoletnia Kasia, ją najbardziej zainteresowała termowizja. Jej rówieśniczka, Magda, w tym samym czasie tańczyła energetyczną zumbę. – Byłam już na uczelni, bardzo mi się podoba ten budynek, taki kolorowy – mówiła. 

Miłośnicy bardziej spektakularnych działań obejrzeli pokaz dynamiczny zorganizowany przez Komendę Miejską Policji w Łomży oraz Grupę Ratowniczą Nadzieja. Odbył się on na przestronnym parkingu uczelni przy ulicy Akademickiej 1. A gdy już związane z pokazem emocje opadły, dorośli uczestnicy wydarzenia udali się na warsztaty pod hasłem „redukcja stresu”.

W tym samym czasie nie próżnowali studenci Prawa, w Sądzie Okręgowym w Łomży przygotowali ciesząca się olbrzymią popularnością symulację rozprawy sądowej.

Noc uczelni jest jednym z wydarzeń nocy muzeów, popularnej akcji, która zwojowała serca Europejczyków, między innymi Polaków, Francuzów, Niemców. Tego wyjątkowego dnia instytucje kultury, ale także instytucje publiczne, eksponują przed publicznością swoje najskrytsze skarby. Pierwsza noc muzeów w Polsce miała miejsce w 2004 roku, dokładnie w tym samym roku, czyli piętnaście lat temu,  działalność rozpoczęła PWSIiP.