Drukuj

XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki za nami. W Białymstoku, Łomży, Suwałkach, ale także w Hajnówce i Wilnie, odbywały się pokazy, doświadczenia naukowe, warsztaty, wykłady, koncerty i spektakle, łącznie ponad 500 wydarzeń, które intrygowały oraz inspirowały. W festiwalowych wydarzeniach w PWSIiP wzięło udział około 2 tys. uczestników.

21 maja do PWSIiP w Łomży przyjechały regionalne uczelnie, aby pokazać dzieciom, młodzieży i dorosłym „algorytmy rzeczywistości”. To tegoroczne hasło festiwalu, które ma uświadamiać, że popularny termin z informatycznego żargonu jest kluczem otwierającym wiele furtek. Algorytmy królują na światowych giełdach, wpływają na politykę, kreują w Internecie słupki popularności ludzi, towarów i usług.

23 maja „Państwówka” zaprosiła na wykłady najmłodszych, przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych, m.in. na chemiczną piaskownicę, czyli kontrolowane wybuchy mini wulkanów, spalanie magnezu i sodu w wodzie, które zabawnie prezentował chemik dr hab. Robert Charmas, prof. PWSIiP. Mądrą atrakcją dla dzieci i młodzieży były także pokazy Centrum Nauki Kopernik, między innymi o ciśnieniu atmosferycznym, które naciska na ludzkie ciało „z siłą czterech słoni”.

Festiwal to nie tylko Łomża, ale także Białystok i inne partnerskie miasta. Nie tylko nauka, ale i sztuka oraz rodzinne happeningi.

25 maja na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbył się Rodzinny Piknik Naukowy z udziałem partnerów festiwalu. Adam Siwek z PWSIiP opowiadał o tym, jak z brzeczki przedniej pozyskuje się złocisty trunek. Piwo, bo o nim mowa, jest starsze niż polska państwowość. Nie mogło go zabraknąć na postrzyżynach Siemowita, najstarszego syna Piasta. W realiach laboratoryjnej precyzji piwo wytwarzają studenci technologii żywności i żywienia człowieka PWSIiP. Korzystają ze specjalistycznych urządzeń, a efekt finalny poddają serii szczegółowych badań.

W Białymstoku opowiedzieli dlaczego ich kierunek studiów jest fascynujący i jakie otwiera możliwości.

Popularnością cieszyło się także uczelniane stoisko do daktyloskopii, na którym można było poznać tajniki techniki śledczej zajmującej się analizą porównawcza linii papilarnych dłoni.