Drukuj

Medal Zasłużony dla Polskiej Macierzy Szkolnej, odebrał, podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w Liceum Społecznym im. Elizy Orzeszkowej w Grodnie, dr Dariusz Perło, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Przemawiając do ponad czterystu absolwentów, ubranych odświętnie w togi i birety, przywoływał słowa wielkiego kresowiaka, Czesława Niemena: „Ktoś mądry powiedział, że jeden procent talentu + 99% pracy składa się na efekt końcowy. Ja myślę, że to oczywiście jest przesadą. Trzeba mieć jakąś iskrę bożą, ale z pewnością sama iskra nie wystarcza i trzeba zapału – słowem trzeba rozniecić tę iskrę.” – W Macierzy rozniecacie wspaniałą iskrę polskiej kultury – mówił dr Dariusz Perło.

Liceum Społeczne im. Elizy Orzeszkowej w Grodnie prowadzone jest przez Polską Macierz Szkolną, instytucję, która kontynuuje ponad stuletnią tradycję polskiego wychowania. Do szkoły uczęszczają m.in. uczniowie z Kartą Polaka, czyli dokumentem potwierdzającym polskie pochodzenie. Macierz Szkolna powstała w 1906 roku, jako organizacja kulturalno-oświatowa na terenie Królestwa Polskiego. Po roku działania została zdelegalizowana przez władze rosyjskie i działała w konspiracji. Reaktywowana w 1918 roku i zniesiona  przez niemieckie władze okupacyjne w 1940 roku. W 1995 roku powołane zostało polskie stowarzyszenie oświatowe Polska Macierz Szkolna na Białorusi, którego celem jest „szerzenie oświaty polskojęzycznej na terenie Białorusi”. Od blisko pięciu lat Macierz utrzymuje bliskie relacje z Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, uczniowie liceum uczestniczą w uczelnianych dniach otwartych, a zainspirowana wizytami w Polsce młodzież często decyduje się na studia w kraju swoich przodków.

O godzinie 15.45 w sobotę ponad czterystu absolwentów w togach i biretach przemierzyło dumnie odcinek z Horodniczańskiej 40 do Katedry Grodzieńskiej. Towarzyszyli im prezes Stowarzyszenia Polska Macierz Szkolna – Stanisław Sienkiewicz, Dyrektor Liceum Społecznego im. Elizy Orzeszkowej w Grodnie – Helena Mielesz oraz goście zaproszeni na uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019, wśród nich między innymi Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie – Jarosław Książek, który wręczał wyróżniającym się uczniom okolicznościowe dyplomy i nagrody.

Część artystyczną uroczystości zakończenia roku szkolnego 2018/2019 urozmaiciły występy wokalne uczniów – laureatów Festiwalu Polskiej Piosenki im. Czesława Niemena.

Fot. http://pmsgrodno.org