Drukuj

„Formuła mniej państwa tam gdzie to możliwe nie może stosować się do uczelni wyższych” – powiedział Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński na spotkaniu ze środowiskiem naszej Uczelni.

Sala Senatu PWSIiP w Łomży była  miejscem spotkania władz Uczelni, przedstawicieli pracowników i studentów, z Wicemarszałkiem Sejmu RP panem Jerzym Szmajdzińskim.
W spotkaniu wziął także udział Prezydent Miasta Łomża pan Jerzy Brzeziński oraz przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD pan Krzysztof Zaręba.

Spotkanie dotyczyło proponowanych zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym. Pan Rektor PWSIiP dr hab. Robert Charmas przedstawił problem polegający na tym, że wbrew zapewnieniom pani minister B. Kudryckiej o utrzymaniu statusu państwowych wyższych szkół zawodowych, grupa Senatorów z klubu parlamentarnego PO zgłosiła poprawki do prodcedowanej ustawy, proponujące przekazanie pwsz-tów w struktury województw samorządowych. Taka zmiana skutkowałaby w niedalekiej przyszłości zlikwidowaniem większości tych uczelni a już wkrótce marginalizacją ich znaczenia. Rektor R. Charmas podkreślił, że na ostatnim plenarnym posiedzeniu Konferencji Rektorów Publiocznych Szkół Zawodowych omawiano ten problem i rektorzy zgodnie podjęli uchwałę mająca na celu zablokowanie inicjatywy Senatorów PO. Nie wynika to z faktu złej współpracy pomiędzy uczelniami a samorządami, lecz z tego, że w każdym przypadku przekazania zadań państwa samorządom pociąga to za sobą ograniczenie finansowania – co w efekcie w krótkim czasie doprowadzi do  tego, że pwsz-ty będą najpierw uczelniami II kategorii, a później skazane będą na niebyt. Rektor Charmas powiedział także, że dzisiejsze spotkanie wpisuje się w działania wszystkich pwszt-ow, które organizują debaty na ten temat chcąc zainteresować problemem wszystkie opcje polityczne i wszystkie osoby, które maja wpływ na prace Sejmu.

Stanowisko pana Rektora poprał także Prezydent Miasta Łomży Jerzy Brzeziński, który powiedział, że uczelnia jest wielka szansą dla miasta i nie można zaprzepaścić jej rozwoju, gdyż jest najlepsza inwestycja w przyszłość.

Odpowiadając na tak postawione zagadnienie Wicemarszałek J. Szmajdziński zauważył, że to za rządów SLD została przygotowana reforma szkolnictwa wyższego wprowadzająca do polskiego systemu uczelnie kształcące na poziomie licencjatu. Takie uczelnie są najbliżej studentów i gdyby nie one, olbrzymia rzesza młodych ludzi w ogóle nie podjęłaby kształcenia. PWSZ-ty oferują kierunki studiów, które spełniają potrzeby gospodarki w regionach, gdzie funkcjonują, a studenci kształcą się i potem w tych zawodach pracują.
Obecnie w państwowych wyższych szkołach zawodowych studiuje ponad 100 tysięcy studentów. To niebagatelna liczba, a same uczelnie rozwijają się bardzo dynamicznie i stają się poważnymi ośrodkami naukowo-dydaktycznymi. Jeśli finansować je będzie województwo samorządowe, to marszałkowie będą mieć dylemat: czy przeznaczyć pieniądze na uczelnię czy na przykład na szpital, oddział ratunkowy czy oczyszczalnię ścieków. I łatwo można przewidzieć, na co się zdecydują – raczej nie będzie to finansowanie uczelni, a na pewno nie w takim stopniu jak być powinno, także dlatego, że subwencja przeznaczana jest w I roku na poziomie 70% kosztów, w następnym mniej, a w kolejnych nie ma już środków wydzielonych na dane przekazane zadanie.
Konkludując Marszałek J. Szmajdziński zadeklarował działania w kierunku nie dopuszczenia do głosowania nad zgłoszonymi poprawkami. Kończąc powiedział: „nie po to, jako rząd SLD, tworzyliśmy pwsz-ty, by teraz pozwolić na ich marginalizację i likwidację”.
W chwili obecnej w Sejmie RP trwają parce związane z nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Zmiany ustawy konsultowane były ze środowiskami akademickimi i w swojej podstawowej formie przekazanej Sejmowi nie przewidywały „oddania” pwsz-tów samorządom wojewódzkim. Przypomnijmy, że w województwie podlaskim funkcjonują dwie państwowe wyższe szkoły zawodowe: PWSIiP w Łomży (od 2004r.) i PWSZ w Suwałkach (od 2005r.)
ez.