Drukuj

Blisko sto osób: nauczyciele matematyki, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, egzaminatorzy i eksperci, zapoznawało się w problematyką oceny wyników próbnej matury z matematyki.

Rozpoczynając konferencję Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, pan Waldemar Krupierski, powiedział między innymi, że do próbnej matury
z matematyki przystąpiły tylko te szkoły, które chciały. Brak przymusu nie osłabił jednak frekwencji. Egzamin napisało prawie 26 tysięcy uczniów i słuchaczy, co stanowi zdecydowaną większość z tych, którzy maturę z matematyki będą w maju pisać.
Rektor PWSIiP, dr hab. Robert Charmas witając uczestników konferencji w murach naszej uczelni powiedział:” Egzamin maturalny z matematyki budzi dużo kontrowersji wśród uczniów i rodziców. Myślę, że niesłusznie. Kierunki techniczne studiów związane z tą dziedziną wiedzy nie cieszą takim zainteresowaniem kandydatów jak powinny.”

Z tą wypowiedzią dobrze korespondował wykład  pana dr hab. Romualda Kotowskiego, Dyrektora Instytutu Informatyki i Automatyki, który został wygłoszony po części prowadzonej przez pracowników OKE, prezentującej różne aspekty wyników egzaminu maturalnego.
Profesor R. Kotowski w wypowiedzi zatytułowanej „Matematyka w szkole i na uczelni technicznej” stwierdził, że „ młodzież przygotowywana jest do egzaminu maturalnego na zasadzie: naucz się – napisz – zdaj – zapomnij, bez uprzedniego zrozumienia zagadnień, co pozwoliłoby na opóźnienie ostatniej fazy „zapomnij”. Ponad to zrozumienie przez ucznia wykładanego tematu umożliwiłoby dobre przygotowanie do studiowania i zniwelowałby problemy z przedmiotem matematyka i jej pochodnymi na studiach”.

Jednym z celów konferencji było takie jej przedstawienie, by nie budziła obaw
w uczniach, ale także w nauczycielach. „Choć jakieś drobne lęki powinna budzić, bo to przecież jest matura” – powiedział rektor Uczelni, dr hab. Robert Charmas.


 Pozostałe konferencje w cyklu:
1.17.02.2010r. – Politechnika Białostocki; temat wykładu: prof. dr hab. Piotr Grzeszczuk Przekształcenia geometryczne w zadaniach.
2.19.02.2010r. – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski; temat wykładu: dr Jarosław Kosiorek
Jak zachęcić do nauki geometrii?
3.23.02.2010r. – PWSZ w Suwałkach; temat wykładu:  dr Stanisław Nowel Od geometrii euklidesowej do geometrii fraktali.
10.03.2010r. – PWSZ w Elblągu; temat wykładu będzie podany w terminie późniejszym
na stronie www.oke.lomza.com