Drukuj

- Studentom Pracy socjalnej na pierwszych zajęciach mówię, że wybrali najtrudniejszy na świecie zawód, który wymaga nieustannej aktualizacji wiedzy z obszaru socjologii, psychologii, prawa pracy, procedur administracyjnych – mówiła dr hab. Joanna Truszkowska, prof. PWSIiP oraz kierownik Centrum Integracji Społecznej w Łomży podczas obchodów Dnia Pracownika Socjalnego w „Państwówce”.

Profesor Truszkowska polemizowała ze stereotypem, że osoby wykluczone społecznie nie posiadają kwalifikacji:  – Musimy pracować na ich zasobach – apelowała, podając przykłady bezrobotnych, którzy trafili do CIS w Łomży i tkwią  w poczuciu społecznej bezradności,  bo ich doświadczenia zawodowe obfitują w lata niezarejestrowanej pracy. – Ci ludzie mają szereg umiejętności praktycznych. Mamy w naszej grupie pana, który rzeźbi drobne, drewniane elementy niezbędne do renowacji zabytków. Są osoby uzdolnione namulanie, szyjące, szydełkujące. Oni nie widzą swoich zalet, czują się niepotrzebni i odrzuceni – mówiła dr hab. Joanna Truszkowska.

Centrum Integracji Społecznej w Łomży zostało otwarte w 2013 roku. To instytucja, która ma przeciwdziałać społecznemu wykluczeniu. Uczestnicy zajęć w centrum otrzymują świadczenie w wysokości zasiłku dla bezrobotnych, mogą także uzyskać premię motywacyjną.

- Wśród naszych podopiecznych są m.in. długotrwale bezrobotni, osoby z niepełnosprawnością, ludzie, którzy opuścili zakłady karne. Trudno im pomóc, ale robimy co w naszej mocy korzystając ze wsparcia wspaniałych pracowników socjalnych – mówił drab.  Joanna Truszkowska.

Podczas spotkania teoretyków i praktyków ekonomi społecznej wystąpiły, jako przedstawicielki założonej w 2010 roku w Łomży tekstylnej spółdzielni socjalnej „Alexis”,  Barbara Duda  oraz Elżbieta Świtaj. – Straciłyśmy prace, bo zamknięto  naszą szwalnię. Na bruku znalazło się pięćdziesiąt osób. Postanowiłyśmy wykorzystać nasze doświadczenia w samodzielnej pracy, a ponieważ w PUP w Łomży nie było środków na założenie indywidualnej działalności gospodarczej, założyłyśmy spółdzielnie socjalną, w której obecnie pracuje trzydzieści osób. Branża tekstylna jest trudna, realizujemy zlecenia dla biznesu i kierujemy się prawami rynku. Dlatego system wynagradzania pracowników jest u nas akordowy – mówiła Barbara Duda, prezes spółdzielni „Alexis”.

Obchody Dnia Pracownika Socjalnego zostały zorganizowane przez Koło Naukowe Badań Społecznych PWSIiP w Łomży oraz Zakład Badań Społecznych Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSIiP w Łomży. –  Zapraszamy także na forum „Problem handlu ludźmi – jak bezpiecznie przebywać poza granicami kraju”, które odbędzie się w PWSIiP w Łomży 24 listopada o godz. 14.00 – poinformował dr Tadeusz Kowalewski, kierownik Zakładu Badań Społecznych uczelni.