Drukuj

– Co sześć sekund ktoś na świecie umiera z powodu cukrzycy, co dziesięć sekund choroba jest rozpoznawana, co trzydzieści prowadzi do amputacji kończyny – przytaczała przykre statystyki Regina Kijewska, regionalny koordynator ogólnopolskiego Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej podczas konferencji w PWSIiP w Łomży. Jej uczestnikami byli lekarze, pielęgniarki oraz studenci.

 W profilaktyce najważniejsze jest wychwycenie pierwszych symptomów chory, np. nieprawidłowej hiperglikemii. Za normę cukru we krwi należy uznawać do 99 miligramów na decylitr krwi. Wyższy wskaźnik do sygnał do poszerzonej diagnostyki, czyli wykonania doustnego testu obciążenia glukozą. – Los naszych pacjentów zależy od lekarzy pierwszego kontaktu i pielęgniarek – przekonywał z nagrania wideo diabetolog prof. Leszek Czupryniak. Podobnego zdania była internistka Agnieszka Tarka, która przedstawiła najnowsze badania naukowe dotyczące leczenia cukrzycy, publikowane m.in. w The New Ingland Journal of Medicine.  Wskazywała, że nie istnieje jednolita ścieżka leczenia chorych, gdyż postępowanie medyczne zależy od ich wieku, masy ciał i innych obciążeń chorobowych. – Edukacja, wysiłek fizyczny, odpowiednio skomponowana pod potrzeby danego pacjenta dieta oraz dobrze dobrane leki, to klucz do sukcesu – przekonywała.

O cukrzycy może świadczyć wzmożone pragnienie oraz wielomocz (5 wizyt w toalecie w nocy). – To sygnał, że dzieje się źle, a choroba zadomowiła się w naszym organizmie – stwierdziła Agnieszka Tarka. Niestety znaczna część cierpiących ignoruje te objawy, dlatego z trzech milionów chorych Polaków, ledwie dwa miliony ma zdiagnozowaną cukrzycę. Tymczasem to bardzo podstępna choroba, statystycznie skraca życie o sześć lat, a chorym z powikłaniami sercowo-naczyniowymi – aż o dwanaście lat. 50 procent chorych umiera na choroby wieńcowe.

Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, przedstawiła założenia tzw. opieki koordynowanej, która może usprawnić leczenie cukrzycy poprzez kontakt pacjentów z edukatorami ds. diabetologii.

 Magdalena Zalewska, studenta trzeciego roku Pielęgniarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, oceniła, że tego typu konferencje są niezwykle potrzebne, gdyż służą aktualizowaniu wiedzy i poznaniu nowych założeń medycznych.
– W naszym zawodzie musimy uczyć się przez całe życie, poszukiwać informacji, aby skutecznie pomagać pacjentom – stwierdziła Magdalena Zalewska.  Konferencji przyświecało hasło „Dobra opieka szansą na dłuższe życie z cukrzycą”.