Drukuj

Lilianna Rywacka, kierownik Działu Współpracy z Zagranicą Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, otrzymała tytuł Erasmus Minister 2018. W wielonarodowym i wieloetnicznym środowisku koordynatorów programu Erasmus+ to najbardziej prestiżowa nagroda. Ubiegać się o nią mogą osoby z minimum piętnastoletnim doświadczeniem pracy międzynarodowej i z dziesięcioletnim stażem uczelnianego koordynatora.

 

Lilianna Rywacka w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży pracuje od 13 września 2004 roku, czyli nieomal od samego początku istnienia uczelni. Pamięta pierwszą inaugurację roku akademickiego z udziałem Ryszarda Kaczorowskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie w latach 1989-1990. – To były bardzo wzruszające momenty, tworzyliśmy historię uczelni i gromadziliśmy wokół tej historii autorytety. Przez wszystkie lata z dumą obserwowałam rozwój uczelni. A zaczynaliśmy bardzo skromnie, od dwóch kierunków studiów,  z salami dydaktycznymi wynajmowanymi w innych instytucjach. Z dwoma pokojami biurowymi… – wspomina Lilianna Rywacka, która w tych „minimalistycznych” czasach była sekretarzem pierwszego rektora uczelni prof. Kazimierza Pieńkowskiego. – Dziś uczelnia to potężną marka, posiada nowoczesną przestrzeń dydaktyczną i administracyjną, a dzięki swoim pracownikom może nadal się rozwijać.

Wymianą międzynarodową Lilianna Rywacka zajmuje się od 2004 roku, początkowo zdobywając doświadczenie pod okiem prof. Andrzeja Jordana, pierwszego prorektora PWSIiP. Od 2006 roku na łomżyńskiej uczelni zaczął działać program Erasmus+, który umożliwia wyjazdy na zagraniczne studia, staże i praktyki. Możliwości programu Erasmus+ są niezwykle rozległe. Kluczowym elementem programu jest tzw. międzynarodowa mobilność edukacyjna, która obejmuje studentów i pracowników uczelni, a także (co jest nowym komponentem programu) absolwentów odbywających zagraniczne praktyki. Studenci mogą wyjechać na część studiów lub na praktyki, a pracownicy, aby prowadzić zajęcia lub odbyć szkolenia. Łomżyńska uczelnia zdobywa pieniądze na tzw. mobilność z programów KA103, KA107, POWER. W akademickiej praktyce  oznacza to możliwość wymiany międzynarodowej z państwami Unii Europejskiej oraz współpracę z innymi regionami świata. To właśnie pod skrótem KA107 kryje się możliwość nawiązania kontaktu z bardziej „egzotycznymi” państwami Bałkanów Zachodnich, Ameryki Łacińskiej, Azji Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej, Afryki, Karaibów, Pacyfiku, Ameryki Północnej, regionem unijnej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego, z wybranymi państwami Bliskiego Wschodu oraz z  Rosją. Z międzynarodowych wyjazdów oraz przyjazdów korzystano w PWSIiP 771 razy. Uczelnia ma podpisanych 205 umów (dotyczą one poszczególnych kierunków studiów) z uczelniami zagranicznymi, które znajdują się w 27 krajach, takich jak: Belgia, Hiszpania, Finlandia, Portugalia, Niemcy, Meksyk, Tajwan, Białoruś, Kirgistan i wiele innych.

– Koordynowanie tego obszaru wymaga dużo pracy i zaangażowania. Bycie ambasadorem uczelni to poważne wyzwanie – mówi Lilianna Rywacka, która podczas spotkania światowych koordynatorów programu Erasmus+  w Murcia (Hiszpania) odebrała tytuł Erasmus Minister 2018. – To był bardzo wzruszający moment, motywujący do dalszej pracy.