Drukuj

Budynek Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży otrzymał nominację Łomżyńskiej Rady FSNT NOT do nagrody Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Białymstoku, w kategorii najlepszy obiekt użyteczności publicznej. Nominowane w czterech kategoriach obiekty: zabytkowe, mieszkaniowe, przemysłowe oraz publiczne, zostały zaprezentowane na konferencji naukowo-technicznej „Innowacyjne oraz proekologiczne inwestycje gospodarcze stymulatorem rozwoju subregionu łomżyńskiego”, która inauguruje świętowanie czterdziestolecia Naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży.

 

Odbierając nominację rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik podkreślał, że to kluczowa dla rozwoju uczelni inwestycja, której pomysłodawcą był pierwszy rektor uczelni, profesor Kazimierz Pieńkowski, a realizatorem kolejny rektor dr hab. Robert Charmas. – Obiekt jest obecnie siedzibą Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności,  znajdują się w nim katedry i zakłady, prowadzone są badania naukowe – mówił dr hab. Dariusz Surowik, akcentując, że reprezentacyjna aula wydziału tętni życiem naukowym, społecznym i kulturalnym, odbywają się  w niej konferencja, sympozja oraz debaty.

Wydział Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP  to cztery, neomodernistyczne budynki, połączone przeszklonym pasażem, przez który prześwitują dziedzińce. Elewacja została skomponowana z pastelowych, zielonych szyb, ciemnego aluminium oraz surowego betonu – przywodząc na myśl realizacje ojca współczesnej architektury Le Corbusiera. Szklana kubatura posiada nieregularny ale subtelny układ kolorów, wywołuje wrażenie przestrzenności obiektu oraz jego „wibracji”, zacierając granicę pomiędzy architektoniczną bryłą a dziedzińcem oraz otaczającym obiekt otwartym terenem. Całość projektu posiada funkcjonalną i atrakcyjnie zaaranżowaną przestrzeń dydaktyczną,  która sprzyja interakcjom społecznym oraz  twórczemu myśleniu. 

Trochę historii

W grudniu 2007 roku uczelnia ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zespołu budynków, a w marcu 2008 w jego wyniku wyłoniono zwycięzcę i twórcę atrakcyjnego projektu – białostocką pracownię architektoniczną ARKON pod kierownictwem Jana Kabaca.  Internauci w plebiscycie Polska Architektura XXL zorganizowanym przez internetową Grupę Sztuka Architektury uznali kompleks budynków za najciekawszą realizację architektoniczną roku 2013. Od tego czasu zbudowane z rozmachem i dofinansowaniem unijnym (Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013) sale oraz laboratoria „zasiedlają” studenci informatyki, automatyki i robotyki oraz technologii żywności i żywienia człowieka. Tym ostatnim, zaawansowana technologicznie aparatura umożliwia wykrywanie alergenów, badanie żywności na poziomie molekularnym oraz bardzo dokładne porównywanie żywności ekologicznej z konwencjonalną, wykrywanie toksycznych składników żywności takich jak np. współodpowiedzialny za chorobę Alzhaimera metyloglioksal.