Drukuj

Kayla Frey, stypendystka Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, przez rok akademicki 2018/2019 będzie asystentem nauczania języka angielskiego w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Naukowo specjalizuje się w biomedycynie, ale jest także wolontariuszką, ekolożką oraz tancerką. 

Do Łomży Kayla przyjechała z USA, a konkretnie ze stanu Alabama, gdzie ukończyła z wyróżnieniem studia biomedyczne, a także społeczne, dotyczące działalności non-profit, na Uniwersytecie Auburn. Otrzymywała stypendium rektora uczelni oraz prowadziła badania naukowe dotyczące fizjologii i długowieczności. Zrealizowała także niezależny projekt badawczy oceniający wpływ macierzyństwa na stan szkieletu samic ssaków.

Kayla urodziła się oraz wychowała w Huntsville w północnej części stanu Alabama, na wyżynie Cumberland, gdzie zlokalizowany jest główny ośrodek wspomagania lotów kosmicznych NASA. Jej pasją, od kilkunastu lat, jest taniec oraz łączenie nauki z rozwiązywaniem społecznych problemów. W Londynie uczestniczyła w projekcie, który diagnozował, jakie są największe przeszkody hamujące globalną dystrybucję wyspecjalizowanej opieki medycznej. Społecznie angażowała się także w ochronę żółwi morskich na Kostaryce.

W PWSIiP Kayla będzie nauczać języka angielskiego studentów Informatyki, Automatyki i robotyki, Technologii żywności, Pielęgniarstwa i Zarządzania, ale także popularyzować swoje pasje naukowe i społeczne, upowszechniać idee zrównoważonego rozwoju. Zamierza bliżej przyjrzeć się polskiej służbie zdrowia, mechanizmom jej funkcjonowania. Po roku spędzonym w Łomży, planuje wrócić do Stanów Zjednoczonych i kontynuować studia medyczne na Uniwersytecie Alabama, a docelowo marzy, aby zająć się poprawą opieki medycznej na świecie, wykorzystując do tego celu zdobyte w USA, Wielkiej Brytanii i Polsce międzykulturowe doświadczenia.

Program Fulbrighta powstał w USA z inicjatywy amerykańskiego senatora J. Williama Fulbrighta w 1946 roku, w celu wzmacniania pokoju i budowania porozumienia między narodami  poprzez wymianę naukową studentów, doktorantów oraz naukowców. W Polsce program został wprowadzony w 1959 roku. Kayla Frey realizuje w PWSIiP stypendium English Teaching Assistant (ETA), które przyznawane jest w drodze konkursu studentom i absolwentom amerykańskich uczelni na współprowadzenie i prowadzenie zajęć z praktycznego i dziedzinowego języka angielskiego oraz doradztwo edukacyjne w uczelniach, instytutach badawczych, jednostkach naukowych PAN, międzynarodowych instytutach naukowych oraz innych jednostkach naukowych. Stypendium oferowane jest na 9 miesięcy (październik-czerwiec) i może być przedłużone na kolejny rok akademicki. Komisja Fulbrighta umieszcza stypendystów w instytucjach, które zadeklarowały chęć goszczenia kandydatów i zostały wyłonione w drodze otwartego konkursu.  Łomżyńska uczelnia skorzystała z tej możliwości po raz drugi.  

Kayla Frey we wtorki, od godz. 9:45 do godz. 12:45, ma otwarty nauczycielski dyżur w pokoju nr 8 w Akademickim Studium Języków Obcych. Zapraszamy!